Běloruská opozice pokračuje navzdory represím policie v protestech
Už čtvrtou noc protestovala běloruská mládež v centru Minska proti výsledkům prezidentských voleb. Demonstrující studenti je považují za zfalšované. Konečné oficiální výsledky má dnes oznámit republiková volební komise. Potvrdí drtivé vítězství dosavadního autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Jeho režim se snaží dokázat opozici svou absolutní převahu.
Protesty jsou sice mnohem slabší než v uplynulých dnech, k několika stovkám demonstrantům se ale večer přidali další a na Říjnovém náměstí v centru Minsku protestovalo několik tisíc lidí.
Běloruské úřady zatím proti demonstrantům nepoužily sílu, snaží se jim ale maximálně zkomplikovat život. Včera se například pokusily zlikvidovat stanové městečko pod záminkou čištění kanálů.
"Jsou to metody naštvaného předsedy kolchozu. Prezidenti se tak nechovají. Lidé využívají ústavního práva na svobodu shromažďování a Lukašenko na ně posílá speciální jednotky policie, které je bijí a zavírají," řekl Českému rozhlasu bývalý nejvyšší běloruský představitel Stanislav Šuškijevič.
Policie za několik dní protestů zadržela podle agentury AFP přes 100 lidí. Jiné zdroje mluví až o 150 zatčených. Opoziční předáci vyzvali obyvatele k účasti na demonstraci k výročí vzniku Běloruské lidové republiky v sobotu.
Noc na dnešek s demonstranty strávil i lídr opozice Aljaksandr Milinkevič s manželkou a s několika dalšími opozičními vůdci. Milinkevič se obává, že odpůrci Lukašenka budou propouštěni z práce či vyhazováni z univerzit kvůli kritice vlády. Podobně prý běloruské úřady postupovaly už během předvolební kampaně.
Polský premiér Kazimierz Marcinkiewicz nabídl běloruským studentům, kteří budou kvůli účasti na protestech vyloučeni z vysokých škol, pomoc. V televizi uvedl, že takto potrestaní vysokoškoláci mohou dostudovat na polských univerzitách.