Běloruská opozice svádí nerovný boj s vládní garniturou

Bělorusko čekají v neděli parlamentní volby a zároveň velmi zvláštní referendum. Občané mají rozhodnout, jestli povolí Aleksandru Lukašenkovi potřetí za sebou kandidovat na prezidentský úřad. V referendu mají vyslovit souhlas se změnou ústavy, která dosud dává možnost, aby stejný člověk vykonával tuto funkci jen dvě volební období za sebou. Opozice tvrdí, že státní moc už o výsledku voleb a referenda předem rozhodla. Přesto vede nadále kampaň ve prospěch svých kandidátů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volby v Bělorusku

volby v Bělorusku | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

"Seznamte se prosím s programem našeho kandidáta." Důvěrnice jednoho z nezávislých volebních štábů nabízí chodcům letáky před jedním z minských nákupních středisek. Uvědomuje si, že tito kandidáti nemají proti vládnoucí garniturou nominovaným soupeřům mnoho šancí, ale doufá, že naděje umírá poslední.

Před několika dny stál opodál u svého plakátu také Aljaksej Michalevič a přesvědčoval kolemjdoucí, aby mu dali svůj hlas. Dnes už to dělat nemusí a ani nemůže. Oblastní volební komise zrušila jeho kandidaturu.

"Měli jsme před sebou mnoho překážek. Například začnu od toho, proč zrušili mou kandidaturu. Někdo vyrobil letáky velmi podobné těm mým a nalepil je na dveře bytů voličů. Lidé nemají rádi, když jim někdo něco lepí na jejich majetek. Byla to provokace," říká Aljaksej. Volební komise ho vyškrtla z kandidátní listiny pro nedovolený způsob vedení kampaně. To byla ale jen poslední kapka.

"Byly také neustálé problémy s policií. Konfiskovali mi mé vytištěné letáky. Také přímo v tiskárně, kde mi je vyráběli, policie konfiskovala plakáty a brožury s programem. Těch klacků, co nám házeli, pod nohy bylo hodně."

Také Olga Karačová může na místo v Palatě - tedy sněmovně zástupců běloruského parlamentu - zapomenout. Je členkou městského zastupitelstva ve 400tisícovém městě Vitebsk. Volební komise nepřijala její kandidaturu, kterou podle zákona nahlásila iniciativní skupina pracovního kolektivu. Kandidovala tedy za místní pobočku jedné z opozičních stran. Úřady pobočku strany zrušily. Pokračuje tedy v agitaci proti konání referenda a proti právě probíhajícímu "předtermínovému" hlasování. Její teorie o tom, koho úřady vyškrtnou z kandidátek, je následující.

"Hlavním kritériem nezaregistrování kandidáta, nebo později zrušení jeho kandidatury, je jeho aktivita v kampani. Jakmile úřady vidí, že člověk vede nějakou kampaň, prostě ho kandidovat nenechají. Zruší jeho kandidaturu z malicherných důvodů, nebo vůbec bezdůvodně. Ale u našich soudů se pravdy nedovoláte," stěžuje si Olga.

Opozice se obává nejen toho, že přijde o další kandidáty, ale i toho, že výsledky voleb budou zfalšované. Podle Vincuka Viačorky, předsedy Běloruské lidové fronty, jedné ze stran sdružených v koalici 5+ hrozí, že úřady donutí 30% voličů ve městech a 60% na vesnici hlasovat takzvaně "v předtermínu" ještě před nedělními volbami. Regulérnost tohoto hlasování není nikdo schopen zkontrolovat.

"Naši lidé, důvěrníci a pozorovatelé, nemají ve volebních komisích místo. Z různých důvodů je tam zkrátka nezaregistrují. Urny pro předtermínové hlasování se na noc nepečetí. Místnosti s urnami v noci stráží policie. Nevíme, co se s hlasy v urnách děje," řekl Českému rozhlasu Vincuk Viačorka.

Obyčejného člověka v Bělorusku ale bohužel příliš nezajímá, že se s jeho hlasy může manipulovat, dodává Olga Karačová. "Mnozí ani nepomyslí na to, že se hlas dá ukrást. Že svůj hlas musí každý hlídat, tak jako si hlídá majetek v bytě. Je třeba jej chránit."

Důvody pasivity běloruských voličů Olga vysvětluje takto. "Lidé v Bělorusku si ještě neuvědomili, že oni musí něco udělat. Stále také v lidech přežívá určité dětinské chování, na které si zvykli v dobách Sovětského svazu. Je to patrné hlavně u starší generace. Spoléhají na to, že stále tady bude někdo, kdo bude jejich problémy řešit."

Takovým Otcem národa pro ně může být prezident Lukašenko a není tedy vyloučeno, že se Bělorusové pro budoucnost pod jeho vedením rozhodnou i v nedělním referendu.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme