Běloruská policie brutálně zasáhla a pozatýkala stovky lidí

Krušnou sobotu má za sebou Bělorusko. To zažívá zřejmě zlomové okamžiky - opozice pokračuje v protestech proti výsledkům prezidentských voleb, ve kterých neuvěřitelnou naprostou většinou hlasů zvítězil dosavadní prezident Alexandr Lukašenko. Sobotní demonstrace mnoha tisíců lidí přerostla do brutálního střetu s policií. Běloruské bezpečnostní síly použily ohlušující granáty a slzný plyn, v Minsku se prolila krev. Na ulicích zůstal ležet neurčený počet zraněných. Policie pak zadržela a odvezla neznámo kam několik stovek účastníků do té doby poklidného protestu. Mezi zatčenými byl také zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín. Po půl hodně byl ale propuštěn.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zraněný demonstrant v Minsku

Zraněný demonstrant v Minsku | Zdroj: ČTK

Policie tvrdě zasáhla ve chvíli, kdy se část demonstrantů vydala k vazební věznici v centru běloruské metropole. Při akci policie použila ohlušujících granátů a podle svědků byly slyšet výstřely. "Na vlastní oči jsem viděl velmi mnoho lidí těžce zraněných," popsal situaci zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu v Minsku Martin Dorazín.

Ani on se nevyhnul policejnímu zatčení, když se snažil zraněným přispěchat na pomoc. "Když jsme se snažili pomoc zraněným, v tu chvíli zasáhli příslušníci OMONu obušky a odvlekli nás v policejních antonech z Minsku pryč," doplnil Martin Dorazín. Nakonec byl společně s běloruským kolegou propuštěn na kraji města poté, co policisté zjistili, že se jedná o novináře.

Po zásahu běloruský ministr vnitra Uladimir Naumov prohlásil, že lehce zraněn byl pouze jeden účastník demonstrací, ale zranění utrpělo také osm policistů. Popřel, že by policie při zásahu použila explozí a naopak obvinil demonstranty, že po policistech házeli láhve a kameny.

"To je čirá lež. Běloruský ministr vnitra tvrdil, že jsem zranili osm příslušníku OMON. Já si to dost dobře nedokážu představit. Naopak jsem viděl zraněné a možná i mrtvé. Jednoho, dva, protože byli v těžkém stavu. To, co předvádí běloruský režim ve svých médiích, je naprostá a čirá lež," řekl z místa Martin Dorazín.

Mezi zadrženými se objevil i šéf běloruské sociální demokracie a jeden z protikandidátů Alexandra Lukašenka v prezidentských volbách Aljaksandr Kazulin. Podle Naumova vyzýval k násilnému svržení vlády a k zabití Lukašenka.

Stovky lidí se však nacházejí na neznámých místech. "Jde o to, aby se s nimi nestalo nic hrozného, protože to, co jsme viděli, bylo neobyčejně brutální," dodal zpravodaj Českého rozhlasu. Policisté kopali především starší ženy, na muže si tolik netroufali.

Opoziční předák Aljeksandr Milinkevič ohlásil další demonstrace na 26. dubna. Zatím ale není jasné, jestli se opravdu uskuteční. Demonstranti musí počítat s velkým policejním násilím, což není jednoduchá situace. Jasno by mělo být kolem nedělního poledne.

Podporu Bělorusům, kteří usilují o demokracii v zemi, vyslovil americký prezident George Bush. Ostře odsoudil páteční násilné vyklizení Říjnového náměstí v Minsku a zdůraznil, že touha po svobodě, spravedlnosti, lidských právech a politicích, které je možné volat k odpovědnosti, je společná všem lidem. Evropská unie pak rozhodla o uvalení nových sankcí vůči autoritářskému režimu v Bělorusku. Sankce míří na ty, kteří nesou zodpovědnost za nedemokratický průběh voleb, včetně staronového prezidenta Alexandra Lukašenka.

Martin Dorazín, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme