Běloruská prokuratura žádá pro novináře Prataseviče deset let vězení, pro jeho kolegy 19 a 20 let

Běloruská prokuratura požádala soud, aby poslal bývalého šéfredaktora opozičního média Nexta Ramana Prataseviče na deset let do vězení. Pro další obžalované v případu – zakladatele Nexty Scjapana Pucilu a bývalého redaktora telegramového kanálu Jana Rudzika – žádá 20, respektive 19 let v trestanecké kolonii se zesíleným režimem. Informoval o tom v pátek server Meduza s odvoláním na běloruská média.

Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raman Pratasevič

Běloruská prokuratura požádala soud, aby poslal bývalého šéfredaktora opozičního média Nexta Ramana Prataseviče na deset let do vězení | Zdroj: Profimedia

Soud se zakladateli a novináři opozičního kanálu, který sehrál v roce 2020 významnou roli v mobilizaci protestního hnutí proti běloruskému režimu, začal letos v polovině února. Novináři jsou obžalováni z mnoha zločinů, mimo jiné z podněcování nenávisti a masových nepokojů, konspirace za účelem převratu či zapojení do extremistické činnosti.

V Bělorusku začal soud s novináři serveru Nexta včetně Prataseviče. Hrozí jim až 15 let vězení

Číst článek

V přítomnosti je souzen pouze Pratasevič, který je od svého zatčení v roce 2021 v domácím vězení. Prokuratura nyní podle Meduzy požádala, aby ho soud poslal do vazby. Jeho kolegové žijí v exilu a souzeni jsou v nepřítomnosti. Pratasevič podle žalobkyně dodržel podmínky dohody o spolupráci, a proto pro něj žádá nižší trest, napsala agentura AFP.

Běloruské bezpečnostní složky zadržely nyní sedmadvacetiletého opozičního novináře Prataseviče předloni v květnu společně s jeho tehdejší ruskou partnerkou Sofijí Sapegaovou poté, co donutily v Minsku přistát civilní letoun mířící z Atén do Vilniusu.

Letecký incident a zadržení dvojice odsoudila řada zemí včetně Spojených států a Evropské unie, které pak rozšířily sankce proti běloruskému režimu. Sapegaovou odsoudili loni v Bělorusku k šestiletému vězení.

Zpravodajský kanál Nexta podrobně informoval o rozsáhlých povolebních protestech proti režimu dlouholetého autoritářského běloruského vůdce Alexandra Lukašenka v roce 2020. Oficiální výsledky hlasování zajistily Lukašenkovi nové funkční období, opozice a západní země ale volby považují za zfalšované. Režim protesty tvrdě potlačil, Nextu označil za „teroristickou organizaci“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme