Běloruské Poláky staví Lukašenkův režim proti Varšavě

Režim běloruského prezidenta Aleksandra Lukašenka se pokouší rozdělit polskou menšinu na dva tábory. Běloruské Poláky, kteří zastávají veřejné funkce, nutí podepisovat prohlášení, adresované polské vládě, prezidentovi a parlamentu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aleksandr Lukašenko | Foto: www.profindpages.com

"Bělorusko dalo našim dětem vzdělání a udělalo z nich lidi. Nám dalo možnost zastávat vysoké funkce. Jsme hrdí, že jsme občany Běloruska," píše se v textu prohlášení. Petice kritizuje propagandistickou kampaň, kterou Polsko a Západ údajně vedou proti Bělorusku.

Anonymní autoři textu upozorňují na to, že se Západ pod pláštíkem ochrany lidských práv snaží vyvolat národnostní konflikt mezi čtyřsettisícovou polskou menšinou a většinovými Bělorusy.

Proklamaci zřejmě pod nátlakem podepsalo více než 30 ředitelů podniků, škol, vědců a státních úředníků polského původu. Vedení Svazu běloruských Poláků, které Lukašenkův režim odmítá uznat, se od prohlášení distancovalo. Lukašenko se 27. srpna chystá svolat sjezd Svazu, který by zvolil nové vedení, loajální režimu.

Neoficiální mluvčí Svazu Poláků Andrzej Pisalnik k tomu řekl, že svolání sjezdu odporuje stanovám a že by se nedivil, kdyby delegáty sjezdu byli policisté převlečení v civilu. Pisalnik právě dnes vyšel z vězení, kde si odseděl deset dní za účast v nepovolených oslavách výročí nezávislosti Běloruska.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme