Běloruské úřady vytáhly do boje proti alkoholismu. Zvolily mimořádné metody

Bělorusko je na desátém místě na světě ve spotřebě alkoholu a přibývá zde alkoholiků. Tamní úřady proto vymyslely způsoby, jak s tím bojovat. V obchodech se nebude prodávat alkohol známým opilcům, na pracovištích budou speciální kontroloři. Na lidi, kteří přestanou pít, čekají dokonce odměny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opilec (ilustr. obr.) | Foto: Lucie Zemanová

Běloruské úřady oficiálně evidují téměř 200 tisíc alkoholiků. Jde však o značně podhodnocená čísla.

Do registru se dostane teprve člověk, kterého policie několikrát chytne na ulici opilého a následně skončí v péči lékařů.

Úřady nyní chtějí tyto počty snížit. Nově tak platí zákaz prodeje alkoholu osobám, které mají s pitím notorické problémy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nová opatření proti alkoholismu v Bělorusku přiblížil zpravodaj Petr Vavrouška

V praxi to vypadá tak, že policie vyvěsí v obchodech portréty lidí s doporučením, že těmto jedincům by se rozhodně neměla láhev vodky dostat do ruky.

Podle běloruského ministerstva vnitra se prý díky tomuto opatření už podařilo snížit počet zadržených opilců.

V některých firmách nebo továrnách fungují kurátoři, kteří dávají pozor na to, aby se nepil alkohol během práce.

Tito lidé jsou navíc motivováni, aby jejich dohled byl opravdu důsledný. Pokud se jim totiž podaří přesvědčit větší množství pracovníků k abstinenci, čekají je nejrůznější odměny, například turistické zájezdy.

V minulosti už Bělorusko vyhlásilo takzvané dny střízlivosti, kdy se ve městech nesměl prodávat žádný alkohol, a ve školách se pořádají lekce o škodlivosti alkoholu.

Podle běloruské Akademie věd může za nárůst alkoholismu v zemi nízká životní úroveň a málo zajímavých možností, jak trávit volný čas.

Petr Vavrouška, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme