V Bělorusku se navzdory pandemii konala vojenská přehlídka. ‚Neodsuzujte nás,‘ vzkázal Lukašenko

Tisíce vojáků v sobotu pochodovaly před zraky mnohých diváků při vojenské přehlídce v běloruské metropoli Minsku na počest výročí 75 let od porážky nacismu. Prezident Alexandr Lukašenko se oproti svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi rozhodl ignorovat výzvy k zavedení karanténních opatření kvůli pandemii covidu-19 a slavnostní shromáždění i přesto uskutečnil. Strach z nemoci přitom již dříve označil za psychózu, napsala agentura Reuters.

Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko rozhodl o konání oslav výročí konce druhé světové války i navzdory pandemii | Zdroj: Reuters

Diváci na tribunách, z nichž jen někteří měli na obličejích roušky, pozorovali pochodující vojáky, projíždějící tanky a přelet stíhaček Su-30.

Lukašenko, oblečený ve vojenské uniformě a obklopený generály, trval na tom, že pro Bělorusko bylo nepřijatelné jen pomyslet na zrušení přehlídky. Dříve prohlásil, že by se nákaza koronavirem dala léčit například pitím vodky, návštěvou sauny či hraním ledního hokeje.

Rusko si připomíná konec druhé světové války. Letos bez velikých oslav a tradiční vojenské přehlídky

Číst článek

„Budou tací, kteří nás odsoudí,“ řekl prezident. „Nedělejte však ukvapené závěry a neodsuzujte nás, dědice Vítězství, Bělorusy,“ vzkázal případným kritikům. „Prostě jsme to nemohli udělat jinak, neměli jsme na vybranou,“ dodal Lukašenko.

Bělorusko nezavedlo restriktivní opatření v reakci na pandemii ani pravidla pro udržování společenského odstupu. Nechalo rovněž otevřené své hranice.

„Je to ukázkou odhodlání, vůle, síly, ne ani tak pro společnost, ale pro vnitřní kruhy místní elity,“ řekl Andrej Jegorov, analytik institutu Centrum pro evropskou transformaci. „Je to ukázkou toho, že všechno je nadále pod kontrolou,“ dodal.

Lukašenkova příležitost

Dalším důvodem pro pořádání přehlídky by podle Reuters mohla být snaha překonat ruského prezidenta Putina. Vztahy těchto tradičních spojenců jsou v poslední době napjaté, zvláště po rozhodnutí Moskvy snížit objem finanční pomoci a půjček, které pomáhají udržet Lukašenkův režim při životě.

‚Prostě ji nemůžeme zrušit.‘ Běloruský prezident Lukašenko trvá na vojenské přehlídce v Minsku

Číst článek

„Na pozadí Putinova zrušení přehlídky má Lukašenko příležitost strhnout pozornost na sebe,“ řekl nezávislý běloruský analytik Alexandr Klasovski. „Toto je svým způsobem odplata za řadu ponížení. Putin se schoval v bunkru a Lukašenko ve stejný čas stojí na pódiu v krásné uniformě,“ dodal.

Světová zdravotnická organizace vyzvala Bělorusko, aby zavedlo tvrdší opatření pro boj s koronavirem a šéf místní pobočky organizace v Minsku ohledně pořádání vojenské přehlídky vyjádřil obavy. Podle místních úřadů je v zemi od začátku pandemie celkem 21 107 potvrzených nálezů SARS-CoV-2, komplikacím spojeným s nákazou tam podlehlo 121 lidí. Řada lidí v Bělorusku se však podle Reuters domnívá, že oficiální statistiky podceňují skutečný stav pandemie v zemi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme