Lukašenkův režim demonstruje svou sílu, říká k nucenému přistání letadla eurokomisařka Jourová

Akt státního terorismu, organizovaný únos nebo „naprosté šílenství“, zní z Evropské unie na adresu Běloruska, jehož úřady donutily přistát let společnosti Ryanair s opozičním novinářem na palubě. „Lukašenkův režim demonstruje svou sílu v dost neblahých konturách,“ přidává se místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová v debatě na Českém rozhlase Plus.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věra Jourová | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

S eurokomisařkou souhlasí i politický geograf z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a Metropolitní univerzity Praha Michael Romancov:

Přehrát

00:00 / 00:00

Běloruský režim chce ukázat, že je připraven jít daleko za rámec toho, co jsme zatím mohli vidět

„Už jen z toho, jakým způsobem běloruský režim celou akci zinscenoval, je evidentní, že chtějí – primárně směrem dovnitř společnosti – ukázat, že jsou připravení jít daleko za rámec toho, co jsme zatím mohli vidět.“

Premiéři unijních zemí se v noci na summitu v Bruselu promptně shodli na sankcích i přerušení letového provozu nad Běloruskem. Pro tuto chvíli tak Evropská unie vyčerpala své diplomatické možnosti, jak na událost reagovat, komentuje Jourová.

Dodává ale, že na poli ekonomických sankcí je ještě mnoho prostoru pro další kroky. A to jak vůči Bělorusku, tak Rusku, upozorňuje s odkazem na nedávno odhalené pozadí Vrbětické kauzy.

Romancov nicméně připomíná, že sankce tohoto typu nepřinesou okamžitý efekt. „Dopad mohou mít ve střednědobém a dlouhodobém horizontu.“

Klíčový bude podle geografa vývoj v Rusku. Už s ohledem na kremelský podíl při udržení Lukašenka u moci, když se po pochybném výsledku loňských prezidentských voleb opakovaně vypravily do ulic tisíce demonstrantů.

O možné změně v čele režimu se v souvislosti s protesty spekulovalo. „Bohužel se ale zdá, že od toho jsme aktuálně ještě poměrně daleko,“ uzavírá Romancov.

Poslechněte si celý audiozáznam Speciálu Jana Bumby.

Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme