V Minsku soudí Svjatlanu Cichanouskou a další čtyři opoziční lídry. Všichni obžalovaní jsou v zahraničí

V Minsku v úterý začal soud s běloruskou opoziční vůdkyní Svjatlanou Cichanouskou a čtyřmi dalšími opozičními předáky, kteří jsou obžalováni mimo jiné z vlastizrady, vytvoření extremistické skupiny nebo spiknutí za účelem neústavního převzetí moci. Všichni obžalovaní jsou v zahraničí, souzeni jsou v nepřítomnosti, napsal server Zerkalo a dodal, že Cichanouská se právě účastní Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu.

Minsk Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Představitelka běloruské opozice Svjatlana Cichanouská vystoupila na demonstraci na Staroměstském náměstí.

Představitelka běloruské opozice Svjatlana Cichanouská vystoupila na demonstraci na Staroměstském náměstí. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Čtyřicetiletá Cichanouská, která žije v litevském exilu, v předvečer soudu řekla, že proces pokládá za frašku a osobní pomstu autoritářského vůdce Alexandra Lukašenka za to, že v roce 2020 otřásla jeho mocí.

Bělorusko tehdy zachvátily masové protesty proti Lukašenkovi, kterého úřady vyhlásily vítězem prezidentských voleb. Opozice a Západ označily výsledek hlasování za zfalšovaný a odmítly uznat legitimitu Lukašenka, který vládne bývalé sovětské republice skoro tři desetiletí.

Cichanouská, která v prezidentských volbách kandidovala místo svého uvězněného manžela Sjarheje, zburcovala davy a vyvolala naději na změnu. Po volbách byla ale donucena emigrovat a občanské protesty Lukašenkův režim brutálně potlačil.

1500 politických vězňů

Represe proti opozici pokračují i nyní. Podle nevládní organizace Vjasna je v Bělorusku v současné době téměř patnáct set politických vězňů.

V Bělorusku začalo společné cvičení s ruskými silami. Zapojí do něj letectvo i protivzdušnou obranu

Číst článek

Za jednoho z nich je považován i manžel Cichanouské, jehož běloruský soud už v roce 2021 odsoudil k 18 letům vězení, když ho uznal vinným z přípravy a organizace hromadných nepokojů a podněcování k sociální nenávisti.

Sjarhej Cichanouski obvinění odmítl, jeho žena verdikt označila za pomstu. Nyní proti Cichanouskému běloruské úřady vznesly nová obvinění z porušení vězeňských pravidel.

Opoziční vůdkyně uvedla, že její soudem stanovený právník jí neodpověděl, když ho kontaktovala, a netuší tak vůbec, jak ji bude zastupovat. „Nevím, jak dlouho bude tento proces trvat, ale jsem si jistá, že mě odsoudí na mnoho a mnoho let vězení,“ dodala.

Lukašenko lavíruje na hranicích. Potřebuje uspokojit Rusy spoluprací, se zapojením do války váhá

Číst článek

Další z obžalovaných, bývalý ministr kultury Pavel Latuška, který žije v exilu ve Varšavě a je členem exilové vlády Cichanouské, podle státní agentury Belta požádal o změnu úřady stanoveného obhájce, ale soud mu nevyhověl, ačkoliv advokát s žádostí svého klienta souhlasil.

Nejde o první případ, kdy jsou v Bělorusku opozičníci souzeni v nepřítomnosti, poznamenal portál Naša Niva a připomněl proces, který skončil vynesením rozsudků 12 let odnětí svobody.

Kvůli tomuto i dalším politicky motivovaným soudům ve středu Washington zavedl vízová omezení pro 25 představitelů běloruského režimu.

„Nebudeme přihlížet, zatímco tento režim pokračuje v pronásledování a represích vůči pokojným demonstrantům, demokratické opozici, novinářům, odborářům, aktivistům, obráncům lidských práv a obyčejným Bělorusům,“ zdůraznil americký ministr zahraničí Antony Blinken.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme