Cichanouská si přeje nové, svobodné volby, opětovnou kandidaturu ale sama neplánuje

Vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská uvedla, že neplánuje znovu kandidovat do nejvyšší funkce, pokud by v Bělorusku byly vyhlášeny nové prezidentské volby. „Sama to neplánuji,“ řekla Cichanouská podle ruské agentury TASS televizi Belsat. Žádné další pasáže z interview agentura nezveřejnila.

Vilnius/Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Neúspěšná prezidentská kandidátka Svjatlana Cichanouská. | Zdroj: Reuters

Cichanouská původně kandidovala namísto svého manžela, uvězněného blogera Sjarheje Cichanouského. Podle úřadů získala ve volbách z 9. srpna deset procent hlasů, zatímco autoritářský prezident Alexandr Lukašenko, vládnoucí zemi již od roku 1994, volby pošesté vyhrál, tentokráte s více než 80 procenty hlasů. Vzápětí ale v zemi vypukly protesty, které se režimu stále nedaří potlačit. Hodně Bělorusů pokládá volby za zfalšované a za skutečnou vítězku Cichanouskou, která pod tlakem úřadů musela odjet do Litvy.

Cichanouská vyzvala stoupence k dalším stávkám v továrnách. Běloruská policie opět začala zatýkat

Číst článek

Cichanouská v televizi Belsat zdůraznila, že v současnosti se Bělorusové musejí řídit jen přesvědčením, že jsou schopni všechno změnit. „Nemůžeme svěsit ruce, protože všichni riskujeme. Zvítězíme,“ řekla a dodala, že jen společnými silami se lze domoci nových, poctivých voleb, ve kterých si země zvolí nového prezidenta. Za důležitější než to, zda ve volbách z 9. srpna zvítězila, pokládá skutečnost, že „nám ukradli volby“ a že „volby byly zfalšované“.

„Jedině nové, poctivé a transparentní volby mohou obnovit spravedlnost a až po nich můžeme zjistit, kdo vyhrál,“ zdůraznila.

Do vlasti je podle svých slov připravena se vrátit až poté, co bude cítit, že ona a její děti tam budou v bezpečí. Uvězněnému manželovi vzkázala, že na něj myslí každý den. Připomněla, že propuštění politických vězňů na svobodu patří k požadavkům protestního hnutí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme