V Bělorusku zemřel při protestech druhý člověk. Američané podle Pompea zvažují zavedení sankcí

Při protestech v Bělorusku zemřel druhý člověk. Úřady i rodina mladého muže se přou o příčiny i detaily smrti. Jeho matka tvrdí, že se demonstrací neúčastnil a pouze šel navštívit svou přítelkyni. Demonstrace proti vítězství Alexandra Lukašenka v prezidentských volbách, které opozice i zahraniční politici označují za zmanipulované, trvají už čtvrtý den v řadě. Policie během noci policie zadržela dalších 700 demonstrantů.

Minsk (Aktualizováno: 10:44 13. 8. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Minsku jsou slyšet výbuchy.

Demonstrace proti dalšímu vítězství Alexandra Lukašenka v prezidentských volbách trvají už čtvrtý den v řadě | Foto: Jedrzej Nowicki | Zdroj: Reuters

Pětadvacetiletý muž zemřel ve středu v jihovýchodním městě Gomel. Podle úřadů se účastnil nelegálních protestů, za což měl strávit deset dní ve vězení. Začal se ale cítit špatně a po převozu do nemocnice zemřel.

Od učitelky angličtiny k hlavní tváři opozičního hnutí v Bělorusku. Kdo je Svjatlana Cichanouská?

Číst článek

Podle matky oběti měl její syn problémy se srdcem a zemřel poté, co ho policie držela hodiny ve voze. Její syn se prý protestů neúčastnil a příslušníci pořádkových sil ho zadrželi, když šel za svou přítelkyní.

Podle agentury Reuters policie během noci protestů zadržela dalších 700 demonstrantů, v předchozích dnech bylo zatčených asi 6000. „Nepokoje v zemi už nejsou hromadné, ale míra agrese proti strážcům zákona zůstává vysoká,“ uvedlo ministerstvo vnitra.

Dodalo, že od 9. do 13. srpna bylo „v důsledku protiprávního jednání občanů“ zraněno 103 policistů, z toho 28 muselo být hospitalizováno, napsala agentura TASS.

Proti zatýkání už se postavila i Organizace spojených národů, když vysoká komisařka pro lidská práva Michelle Bacheletová odsoudila násilné potlačování pokojných demonstrací.

Kromě samotného zatýkání běloruské pořádkové síly používají proti demonstrantům střelbu gumovými projektily, zábleskové granáty nebo vodní děla.

K situaci v zemi se vyjádřil také americký ministr zahraničí Mike Pompeo, který ve čtvrtek zakončí návštěvu České republiky. Řekl, že Spojené státy jsou znepokojené, že volby nebyly svobodnější a rovnější.

Na otázku, zda Spojené státy můžou v reakci na běloruské události zastavit dodávky ropy do Běloruska, novinářům řekl, že řešením mohou být sankce, nebo i rozhodnutí týkající se dovážení zboží a produktů.

Kateřina Havlíková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme