Bělorusko zakáže vjezd do země představitelům Evropské unie, kteří napomohli sankcím

Bělorusko povolalo na konzultace svého stálého představitele při Evropské unii, oznámilo podle agentury TASS běloruské ministerstvo zahraničních věcí. Ministerstvo uvedlo, že zároveň zakáže vstup do Běloruska zástupcům evropských struktur a lidem z členských zemí Evropské unie, kteří napomohli zavedení protiběloruských sankcí. Odjezd do Bruselu na konzultace doporučilo běloruské ministerstvo zahraničí také zástupci Evropské unie v Bělorusku.

Minsk (Aktualizováno: 17:24 28. 6. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo uvedlo, že zároveň zakáže vstup do Běloruska zástupcům evropských struktur a lidem z členských zemí Evropské unie, kteří napomohli zavedení protiběloruských sankcí (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Minulý týden se v reakci na incident, kdy běloruské úřady v květnu donutily k přistání v Minsku komerční let mířící do Vilniusu a zatkly opozičního novináře Ramana Prataseviče cestujícího tímto letem, shodli ministři zahraničí členských zemí Evropské unie na rozšíření protiběloruských sankcí. Na sankčním seznamu, pomocí kterého chce Evropské unie omezit režim běloruského lídra Alexandra Lukašenka a zamezit porušování lidských práv v Bělorusku, nyní figuruje 166 lidí a 15 institucí.

Evropská unie rozšiřuje sankce proti běloruskému režimu. Restrikce dopadnou i na rektory univerzit

Číst článek

Kromě povolání svého stálého zástupce z Bruselu Bělorusko také oznámilo, že pozastavuje účast v projektu Evropské unie Východní partnerství, který slouží ke sbližování EU se státy východní Evropy a Kavkazu. Kromě Běloruska se jej dosud účastnily Arménie, Ázerbájdžán, Gruzie, Moldavsko a Ukrajina. Minsk zároveň zahájil proces pozastavení dohody s EU o přijímání občanů, kteří podléhají deportaci.

Na prvním balíčku současných protiběloruských sankcí se zástupci Evropské unie shodli loni v říjnu po srpnových běloruských prezidentských volbách. Podle běloruských úřadů v nich opět zvítězil Lukašenko, Evropská unie však hlasování považuje za zmanipulované a jeho výsledek neuznává. Sankcemi chce zabránit také porušování lidských práv v Bělorusku včetně násilného potlačování protivládních protestů, které ve východoevropské zemi propukly v reakci na srpnové volby.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme