Bělorusko hledá alternativní zdroje energie

Bělorusko se hodlá poučit z hrozby energetické krize, kterou tento týden vyvolal ruský Gazprom. Obvinil běloruský plynárenský podnik Beltransgaz z krádeží plynu a uzavřel kohoutky plynovodu. Chtěl tím také donutit Minsk k přijetí vyšších cen plynu. Bělorusko hodlá začít hledat i alternativní zdroje dodávek energie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

plynový hořák | Foto: MORA Moravia, a. s.

O energetické situaci informoval běloruského prezidenta Aleksandra Lukašenka premiér Sergej Sidorsky. Prezident vládě přikázal pokračovat v jednáních s Gazpromem. Premiér uvedl, že je ale třeba se snažit o nezávislost na ruském plynu a pomýšlet na možnost využít zdroje energie sousedů na Ukrajině a v Polsku. Mohlo by se jednat například o výstavbu elektráren na černé uhlí. Běloruská televize informovala o občanské podpoře tvrdého postoje Minsku vůči Moskvě. Lidé píší dopisy s výrazy solidarity prezidentovi Lukašenkovi. V jedné z vesnic začali podle běloruské televize důchodci sbírat peníze, aby stát mohl zaplatit za dodávky dražšího ruského plynu.

Markéta Kaclová, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme