Bělorusko potvrdilo druhou oběť koronaviru. ‚Máme další problémy, izolace není řešení,‘ řekl Lukašenko

Běloruské ministerstvo zdravotnictví potvrdilo ve středu druhé úmrtí pacienta s nemocí COVID-19. Zdůraznilo také, že v obou případech šlo o starší pacienty trpící dalšími, chronickými nemocemi, uvedl zpravodajský server Tut.by. Momentálně je pod dohledem lékařů či na léčení 157 lidí.

Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko závažnost pandemie opakovaně zpochybňuje | Zdroj: ČTK

První obětí se podle nezávislých médií stal pětasedmdesátiletý herec, který zemřel ve Vitebsku. Následovala pak učitelka ve vsi Doktaravičy, o jejíž smrti nejprve rozhlasové stanici Svoboda řekl její soused, sám bývalý učitel. Ve vsi se desítky dospělých a dětí musely následně podrobit testům na koronavirus, některé byly pozitivní.

Turkmenistán zakázal slovo koronavirus. Kdo ho použije na veřejnosti, může být zatčen

Číst článek

Prezident Alexandr Lukašenko při schůzce se šéfkou parlamentu poznamenal, že země právě zažívá „vrchol virových onemocnění“ a že se modlí, aby do Velikonoc tento vrchol pominul. Každopádně se snaží věci zařídit tak, aby „podniky fungovaly a lidé dostávali výplatu“.

Ani v boji s koronavirem nelze podle hlavy státu zapomínat, že je mnoho dalších pacientů s jinou diagnózou, kteří také potřebují lékařskou pomoc, a to tím spíše, že Bělorusko eviduje „stokrát více úmrtí na jiné nemoci než kvůli koronaviru“. Lukašenko také poblahopřál „chlapíkům“ mezi lékaři, kteří už stovku pacientů z nákazy podle něj vyléčili.

Prezident podle agentury Belta dal najevo, že není stoupencem karantény. „Zamykat se v zatuchlých bytech není metoda. Tím bychom lidi zabíjeli,“ usoudil. „Musíme problémy otevírat, a ne zavírat hranice a lidi zahánět do domů,“ dodal. Uvedl také, že při chřipce či infekci dýchacích cest by vždy poučován, že se má nadýchat čerstvého vzduchu v ulicích a vyvětrat příbytek, a tak nechápe rady vybízející k izolaci lidí.

„Test jsem si nedělal. Nevím, zda jsem se z toho viru už vzpamatoval, anebo ne,“ připustil. A navzdory „falešným zprávám a pověstem“ je situace podle něj pod kontrolou a žádná katastrofa se v zemi nekoná.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme