Běloruská atletka Cimanouská opustila Tokio, s polskými diplomaty míří do Vídně

Běloruská běžkyně Kryscina Cimanouská je na cestě z Tokia do Evropy, podle médií nastoupila do letadla mířícího do Vídně. Atletka v dějišti olympijských her požádala na polské ambasádě o humanitární vízum a náměstek polského ministra zahraničí Marcin Przydacz dnes podle agentury Reuters řekl, že Cimanouská je v péči polských diplomatů.

Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cimanouská na letišti Haneda žádá o pomoc japonskou policii | Foto: Issei Kato | Zdroj: Reuters

„Jak jsme opakovaně naznačovali, podrobnosti ohledně jejího letu nebudeme zveřejňovat,“ uvedl Pryzdacz.

BBC s odvoláním na nejmenovaného činitele na tokijském letišti Narita uvedla, že se očekávalo, že Cimanouská poletí přímo do Varšavy, na poslední chvíli ale cíl své cesty změnila.

Belarus sprinter Krystina Timanovskaya to leave Tokyo for Poland bbc.in/3ypsJ6f

02:00 – 04. 08. 2021

50 246

Nucena opustit Tokio

Čtyřiadvacetiletá sprinterka se s běloruskými funkcionáři dostala do konfliktu, když na sociálních sítích kritizovala vedení běloruského olympijského týmu. Reprezentační trenér Jurij Mojsevič a funkcionář Artur Šumak ji údajně nutili, aby se z Tokia předčasně vrátila do vlasti.

Cimanouská se místo toho v neděli obrátila na letišti v Tokiu na japonskou policii a požádala o ochranu. Po noci strávené v letištním hotelu úspěšně zažádala v dějišti olympijských her na polské ambasádě o humanitární vízum

‚Nezradila jsem svoji zemi‘

Z Tokia ji chtěli odvléct domů, běloruská atletka se ale nedala. Příběh běžkyně, která se vzepřela režimu

Číst článek

V rozhovoru s BBC sportovkyně řekla, že v jejím případě nejde o politický protest. „Miluji svoji zemi a nezradila jsem ji,“ uvedla. „Jde o chyby, jakých se dopustili naši funkcionáři na olympiádě,“ dodala.

Bělorusko tvrdí, že Cimanouská byla z národního týmu vyřazena kvůli svému psychickému stavu. Nicméně ona sama BBC řekla, že žádnými psychickými problémy netrpí a o ničem se nebavila ani s lékaři v olympijské vesnici.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme