Běloruský aktivista chtěl fotomontáží napálit režim. Za domnělý protest strávil ve vazbě celý víkend

O husarský kousek se pokusil běloruský aktivista Piotr Markielau. Poslední květnový den ve photoshopu dodal svoji podobiznu s protestním plakátem k fotce budovy běloruského ministerstva vnitra a zveřejnil ji na internetu. Druhý den byl předvolán a pak zadržen. Ve vazbě kvůli „porušení shromažďovacího práva“ nakonec strávil 74 hodin. Server iROZHLAS.cz se ho zeptal na detaily akce.

Tento článek je více než rok starý.

Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotomontáž protestu běloruského aktivisty Piotra Markielaua před ministerstvem vnitra.

Fotomontáž protestu běloruského aktivisty Piotra Markielaua před ministerstvem vnitra. | Zdroj: Archiv Piotra Markielaua

„Můj původní plán byl, že od soudu za ten photoshopový obrázek dostanu pokutu a hned potom ukážu soudci původní fotku. Byla by legrace vidět jeho výraz,“ napsal aktivista Piotr Markielau serveru iROZHLAS.cz. Na jeho případ upozornila nezávislá televize Belsat.

Na plakátu, který v editoru dodal na fotku sídla ministerstva, stála výzva k zablokování IP adresy úřadu. Šlo o reakci na blokování webu iniciativy na legalizaci marihuany a dalších stránek, ke které dříve v květnu autoritářský režim prezidenta Alexandra Lukašenka přistoupil.

Už o den později si ho pozvala policie „na slovíčko“. „A já naivně šel. Nakonec se to 'slovíčko' protáhlo na 74 hodin,“ napsal redakci Markielau.

Případ osamoceného „demonstranta“ ještě v den zadržení řešil soud, který ho kvůli domnělému protestu paradoxně obvinil z porušení předpisů o organizaci masových akcí. Soudkyně pak dala věc dopracovat milicionářům.

Případ uzavřen není

Markielaua poslali do nechvalně známé vazby v Minsku, kde až do pondělí čekal na nové jednání u soudu.

Strávil jsem dva dny ve vazbě s bezdomovci a alkoholiky v nehygienických podmínkách. Dávali nám špatné jídlo, navíc jen dvakrát denně: v devět ráno a pak naposledy ve čtyři odpoledne. Nebylo tam mýdlo a ani toaletní papír. Lidé ve vězení nemají žádná práva a konstantně je ponižována jejich lidská důstojnost,“ popisuje podmínky ve vazbě.

Popraveni zastřelením. Lukašenkovo Bělorusko dál vykonává tresty smrti, evropské kritice navzdory

Číst článek

U soudu vypověděl, že snímek zveřejněný na internetu je fotomontáž a že on sám u ministerstva vůbec nebyl.

Soudkyně pak Markielaua propustila na svobodu, případ však neskončil – věc mají znovu „dopracovat“ milice.

Občanský 'metaprotest'

Aktivista upozorňuje, že kromě žertu měl jeho čin i další cíl. „Můj ‚metaprotest‘ má i další rovinu. V Bělorusku není svoboda slova, nemáme žádnou svobodu shromažďování a ministerstvo vnitra podporuje zásahy a násilí proti LGBTQ komunitě. Místo prevence násilných zločinů hledají na internetu i domnělé projevy nelegálního protestu,“ vysvětluje.

Varovat chtěl také před stavem a fungováním běloruského soudnictví. „Svědci nebyli. Milicionáři jednali jen na základě zprávy na webu. To, že soudy dělají závěry na základě zfalšovaných nebo vůbec žádných důkazů, není žádná novinka.“

Legalizační koledování

Sám Markielau je jedním z hlavních zastánců legalizace užívání marihuany v Bělorusku. Vede iniciativu Legalize Belarus, jejíž web zablokovalo letos 17. května ministerstvo informací na základě požadavku resortu vnitra. Úřad aktivista popisuje jako zločinnou organizaci placenou z rozpočtu.

Letos na začátku roku se zodpovídal za organizaci neoficiálního pochodu za legalizaci konopí. V historicky prvním takovém běloruském průvodu šlo 15 lidí. Mladí lidé v centru Minsku zpívali koledy.

null

null

Už únoru 2017 byl Markielau odsouzen k 12 dnům ve vězení za facebookový stream ze zásahu bezpečnostních složek. Obviněn byl z toho, že během protestu měl zamaskovaný obličej a při zadržování kladl odpor, ačkoli jeho zástupce předložil důkazy svědčící o opaku.

Reakce vtipem

V reakci na Markielauovu fotomontáž a medializaci případu se začaly na sociálních sítích objevovat další „vylepšené“ snímky budovy ministerstva vnitra. Nechybí na nich ani prezident Lukašenko s cedulí s nápisem „Zaplať daně!“.

null

null

null

null

null

null

Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme