Zaměstnanci v Bělorusku zahájili stávku na podporu ultimáta pro Lukašenka. Policie zadržela na 150 lidí

Zaměstnanci některých velkých firem v Bělorusku v pondělí na výzvu opozice odmítli zahájit práci, stávkující zatýká policie. Informují o tom nezávislé běloruské servery. Vládní mluvčí řekla, že velké státní továrny fungují normálně. V Minsku demonstrují hlavně studenti a penzisté, hlásí Reuters. Podle běloruské organizace na ochranu lidských práv Vjasna policie v pondělí zadržela po celé zemi 150 lidí.

Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v Minsku na různých místech vytvářeli lidské „řetězy solidarity“ na podporu ultimáta, které opozice dala prezidentovi Alexandru Lukašenkovi do neděle, kdy měl odstoupit. Policie podle očitých svědků demonstranty zatýká, uvedla ruská agentura TASS.

„Mnoho obchodů, kaváren a restaurací v centru Minsku je zavřeno. Stovky univerzitních studentů vyrazily za tleskání a skandování do ulic metropole, projíždějící auta na ně na znamení podpory troubí,“ napsala odpoledne agentura Reuters.

Seniorka s vlajkou jako symbol protestů v Bělorusku. Lukašenko zakázal zatčení známé demonstrantky

Číst článek

Zahájit práci odmítli pracovníci velkých chemiček v Grodnu a minských podniků MZKT a MZT. Do těchto firem ale přijela policie a zatkla neupřesněný počet dělníků, uvedl server Belorusskij partizan. Na sociální sítě lidé podle portálu posílají snímky prázdných dílen a tvrdí, že zaměstnanci nezačali pracovat. „Tyto informace je samozřejmě nutné ověřit, nicméně je zjevné, že ultimátum a výzvu ke stávce mnozí vyslyšeli,“ napsal opoziční server.

Státní koncern Belněftěchim naopak podle agentury TASS ujistil, že Azot Grodno a další podniky koncernu fungují normálně. Stejně tak zprávy o stávce popřel minský závod na výrobu traktorů MTZ.

Volby v USA

„Všechny výrobní podniky podle stavu k desáté hodině dopolední (9.00 SEČ) fungují normálně. Výroba se nezastavila,“ ujistila mluvčí běloruského premiéra. „Nemáme informace o stávkách, velké podniky fungují normálně,“ uvedlo ministerstvo průmyslu.

Stovky menších firem a obchodů podle serveru Tut.by v pondělí daly svým pracovníkům volno: některé podniky tak učinily kvůli možným potížím, jiné na znamení solidarity.

Tajná služba KGB podle agentury TASS obvinila některé z protestujících z „extremistických činů“, které jsou podle ní organizované „zločineckými skupinami s cílem destabilizovat společensko-politickou situaci v zemi“. Pohrozila přitom, že podobné činy může kvalifikovat jako terorismus.

Generální stávka

Od začátku hromadných protestů policie zatkla 15 tisíc lidí a skoro všichni opoziční vůdci utekli ze země nebo byli zadrženi, připomíná Reuters.

V neděli vypršelo ultimátum, které dala z exilu opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Požaduje, aby Lukašenko odstoupil, dále aby režim propustil všechny politické vězně a vypsal nové prezidentské volby. Jinak má podle Cichanouské od pondělí začít generální stávka.

Cichanouská Bělorusy vyzvala, aby také zablokovali silnice, nevyužívali státní obchody či služby a vybrali si všechny peníze z bankovních účtů. Lukašenko podle agentury Reuters reagoval slovy: „Kdo bude krmit děti?“

Komentátoři připomínají, že o vyvolání stávek se opozice snažila i v předchozích měsících, ale režim dokázal tuto formu protestů potlačit uvězněním členů stávkových výborů a pohovory vedení firem s pracovníky.

Lukašenkovo odmítnutí skončit po 26 letech ve vysoké funkci otestuje, zda má opozice masovou podporu. Tu potřebuje, aby zastavila podniky v celé zemi, která má zhruba 9,5 milionu obyvatel, poznamenala agentura Reuters. Dodala, že zatím není jasné, jak se protestní akce rozšířila. Přesto 11 týdnů po sporných prezidentských volbách ze 9. srpna, jejichž vítězem úřady znovu vyhlásily Lukašenka, krize v této bývalé sovětské republice vstoupila do nové fáze.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme