Rusko důvěřuje Lukašenkově verzi o odklonu letadla. Podle ní mohla být na palubě bomba

Rusko nevidí důvod nevěřit vysvětlení běloruského lídra Alexandra Lukašenka o okolnostech nedělního odklonu komerčního letu do Minsku, uvedl ve středu podle agentury TASS ruský prezidentský mluvčí. Krok běloruských úřadů, které za letadlem mířícím z Atén do Vilniusu vyslaly stíhačku a po jeho přistání v Minsku zadržely opozičního novináře a jeho ruskou přítelkyni, naopak dříve důrazně odsoudila řada západních zemí a organizací.

Tento článek je více než rok starý.

Moskva/Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle úřadů volby pošesté vyhrál Alexandr Lukašenko, tentokráte s více než 80 procenty hlasů

Lukašenko řekl, že Bělorusko zasáhlo poté, co dostalo upozornění na bombu na palubě letadla | Foto: Nikolai Petrov, BelTA | Zdroj: Reuters

„Nakolik tomu rozumíme, (Bělorusko) nenařídilo přistání letadla ze své iniciativy, ale řídilo se přitom odpovídajícími pravidly v případě hrozby,“ oznámil prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov. „Nevidíme zde žádný důvod nevěřit běloruské straně,“ zdůraznil.

Lukašenko při svém středečním vystoupení před poslanci v Minsku zopakoval dřívější tvrzení běloruských úřadů, že Bělorusko zasáhlo poté, co dostalo upozornění na bombu na palubě letadla. Řekl, že jednal zákonně a v souladu s mezinárodními normami, když postup schválil.

Havlíček: Česko pozastaví provoz letecké společnosti Belavia kvůli nucenému přistání letadla v Bělorusku

Číst článek

Letadlo podle něj nakonec přistálo v Minsku, protože po obdržení zprávy o bombě ho nechtělo letiště ve Vilniusu přijmout, stejně jako letiště ve Varšavě, Lvově či Kyjevě. Lukašenko také uvedl, že zadržený novinář Raman Pratasevič se chystal v Bělorusku zorganizovat „krvavou vzpouru“.

Běloruský postup naopak silně kritizovali západní představitelé. Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se v pondělí shodli na přijetí cílených sankcí vůči Bělorusku. V přijatých závěrech bruselského summitu také vyzvali unijní přepravce, aby se vyhýbali přeletům běloruského vzdušného prostoru.

Chtějí rovněž znemožnit přelety a přistání běloruských aerolinek na území členských států EU. Běloruský postup zkritizovaly také Spojené státy.

Lukašenko podle agentury Reuters obvinil Západ, že nedělní incident nesprávně vykládá a používá ho k tomu, aby mohl vést proti Bělorusku hybridní válku. Varoval, že na případné sankce a „provokace“ Bělorusko tvrdě odpoví.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme