‚Násilí není řešení, takový postup do Evropy nepatří.‘ Čeští a evropští politici reagují na dění v Bělorusku

Premiér Andrej Babiš (ANO) odsoudil policejní zásah proti demonstrantům v Minsku. Na twitteru uvedl, že Bělorusové mají právo na svobodu slova a demokracii. Zásah běloruské policie po prezidentských volbách, které podle oficiálních údajů opět vyhrál prezident Alexandr Lukašenko, kritizuje i česká opozice nebo předseda Evropské rady Charles Michel. Polský premiér Mateusz Morawiecki pak nabádá ke svolání summitu Evropské unie.

Praha/Brusel (Aktualizováno: 11:50 10. 8. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běloruská policie v neděli večer zasáhla proti tisícovkám demonstrantů v ulicích Minsku | Foto: Dmitry Brushko/Tut.By | Zdroj: Reuters

„Odsuzuji policejní násilí a brutální policejní zásah proti pokojným demonstrantům v Minsku. Je to postup, který do současné Evropy v žádném případě nepatří,“ uvedl Babiš.

Kritiku směrem k běloruské vládě směřuje i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, předseda sněmovního evropského výboru Ondřej Benešík (KDU-ČSL) pak zpochybnil férovost voleb a vyzývá k reakci české vlády, včetně embarga na dovoz zbraní a podobného materiálu, které byl mohlo Bělorusko využít k represím. Předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer uvedl, že chce do Senátu pozvat opoziční prezidentské kandidáty, aby s nimi senátoři mohli jednat o tom, jak Česko může Bělorusku pomoci.

Podle ředitele zahraničního odboru Rudolfa Jindráka je nutné zákroky proti kandidátům a opozici prošetřit. Mluvčí Miloše Zemana Jiří Ovčáček uvedl, že se Hrad nebude vyjadřovat na rámec Jindrákových slov.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) vyjádřil znepokojení na průběhem běloruských prezidentských voleb - podle něj nebyly svobodné ani demokratické, kritizoval i rozhodnutí tamní vlády, které neumožnilo přítomnost volebních pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.

Zásah proti protestujícím odsoudil i Charles Michel. „Násilí proti demonstrantům není řešení. Svoboda slova, shromažďování a základní lidská práva musí být prosazována,“ uvedl na twitteru.

Polský premiér Mateusz Morawiecki podle agentury PAP vyzval k mimořádném summitu Evropské unie, který se bude událostem v Bělorusku věnovat.

Opozice chystá protesty

Běloruská policie v neděli večer v Minsku zasáhla proti demonstrantům, kteří protestovali proti výsledkům prezidentských voleb a označovali je za zfalšované.

Policisté použili slzný plyn, zábleskové granáty, gumové projektily a vodní děla, podle svědků policejní automobil také najel do skupiny protestujících.

Volební komise: V neděli podle předběžných výsledků vyhrál Lukašenko, hlas mu dalo 80 procent lidí

Číst článek

Podle lidskoprávní organizace Vjasna při protestech zemřel člověk, policisté zadrželi nejméně 120 lidí.

Volební komise v pondělí ráno oznámila, že podle předběžných výsledků nedělní hlasování jednoznačně ovládl dosavadní prezident Alexandr Lukašenko, který zemi tvrdou rukou vládne už od roku 1994. Tamní režim proto bývá označován za poslední evropskou diktaturu.

Štáb opoziční kandidátky Svjatlany Cichanouské oznámil, že výsledky voleb neuznává. Podle volební komise získala sedmatřicetiletá učitelka, manželka vězněného opozičního blogera Sjarheje Cichanouského, 9,9 procenta hlasů. Opozice na pondělní večer svolala další celostátní protest.

tzr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme