Bělorusové vybrali 13,8 milionu na pomoc politickým vězňům. Do sbírky se zapojilo na devět tisíc lidí

Běloruská nezávislá média a ochránci lidských práv během víkendu vysbírali v přepočtu bezmála čtrnáct milionů korun na pomoc politickým vězňům. Oznámil to v pondělí server Zerkalo.io působící v exilu. „Bělorusové během dvou dnů akce ‚Není nám všechno jedno‘ věnovali na solidaritu s politickými vězni 574 356 eur (asi 13,8 milionu korun),“ napsal portál.

Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běloruská opozice (ilustrační foto)

Bělorusové během dvou dnů akce ‚Není nám všechno jedno‘ věnovali na solidaritu s politickými vězni 574 356 eur, napsal server Zerkalo.io (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Tyto prostředky budou rozděleny mezi fondy a organizace, které již pomáhají politickým vězňům. Do sbírky se podle exilové prozatímní vlády, vytvořené v emigraci opozičními politiky, zapojilo více než 9200 lidí a jednotlivé příspěvky dosahovaly výše až 10 000 eur (asi 240 000 korun), uvedlo Zerkalo.

„Můžeme být na co hrdí, a to jeden na druhého,“ uvedla vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská a poděkovala všem, kdo přispěli na pomoc politickým vězňům a jejich rodinám.

Při obdobné akci uspořádané minulý měsíc se ruským nezávislým médiím podařilo na podporu politických vězňů v Rusku vysbírat 39,4 milionu rublů (asi 9,7 milionu korun), připomněl server Meduza.

Podle ochránců lidských práv z nevládní organizace Vjasna je Bělorusku v současnosti 1475 politických vězňů.

Zerkalo je nástupcem běloruského zpravodajského portálu Tut.by, který sehrál zásadní roli v informování o rozsáhlých protestech v létě a na podzim 2020. V Minsku má právě v pondělí nejvyšší soud rozhodnout o odvolání členek vedení Tut.by proti březnovému odsouzení k dvanácti letům vězení.

V Praze proběhl křest básnické sbírky Krvavé země. Autor veršů odešel kvůli Lukašenkovi do Litvy

Číst článek

Tut.by fungoval déle než dvacet let a byl nejpopulárnějším internetovým médiem v Bělorusku s více než 3,3 milionu čtenářů. Portál rozsáhle pokrýval protesty proti režimu Alexandra Lukašenka až do úředního zákazu činnosti v roce 2021.

Mnoho novinářů z Tut.by uprchlo z Běloruska a zřídilo nový portál Zerkalo.io. Přístup k němu se běloruské úřady snaží blokovat.

Protesty proti režimu vypukly poté, co úřady opět vyhlásily vítězem prezidentských voleb Lukašenka. Opozice a Západ tento výsledek pokládají za zfalšovaný a odmítají uznat Lukašenkovu legitimitu.

Autoritářský vládce nicméně s podporou Moskvy veškeré protesty brutálně potlačil, bez ohledu na západní sankce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme