Seniorka s vlajkou jako symbol protestů v Bělorusku. Lukašenko zakázal zatčení známé demonstrantky

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko v úterý výslovně zakázal zatčení 73leté aktivistky Niny Baginské, která se díky své neúnavné účasti na demonstracích stala jedním ze symbolů protestů, informuje server Meduza s odkazem na video zveřejněné telegramovým kanálem Pul Pervogo. Lukašenko se o aktivistce vyjádřil jako o ženě, které si do jisté míry váží díky tomu, že bojuje za své přesvědčení. Zároveň ale vysvětlil, že ji potřebuje jako „dekoraci“.

Video Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

73letá aktivistka Nina Baginská při protestech v Bělorusku | Zdroj: Reuters

„Hlavně si dávejte pozor, abyste nesebrali Ninu Baginskou. Jestli sebereme Ninu Baginskou, tak přijdeme o opozici a nebude komu nadávat,“ prohlásil v úterý Lukašenko.

Dveře mezi Evropou a Lukašenkem se uzavírají. Režim přitvrzuje, na konci října se ale bude lámat chleba

Číst článek

„No, je skvělá. Je to přesvědčený člověk. Ano, její názory se kardinálně rozchází s našimi. Ale je to přesvědčený člověk, který musí v každém případě zůstat v ulicích, jinak zmizí dekorace,“ dodal.

Nina Baginská se účastní protestních akcí od roku 1988, ale popularitu si vysloužila především během letošních protestů, které vypukly po srpnových prezidentských volbách.

Když šla v srpnu po ulici s bílo-červenou historickou běloruskou vlajkou, kterou používají protivládní demonstranti, pokusil se ji zastavit příslušník speciálních policejních jednotek.

Lukašenko bude na sankčním seznamu Evropské unie, shodli se ministři zahraničí

Číst článek

Baginská ho ale odbyla slovy „Procházím se“, jak ukazuje video níže v článku. Tato situace se stala inspirací pro internetové memy a věta „Procházím se“ se stala heslem platformy, která slouží k sčítání účastníků protestů.

Baginská byla kvůli své účasti na demonstracích několikrát zadržena.

Příslušníci bezpečnostních orgánů jí několikrát zabavili její bílo-červenou vlajku, Baginská se ale pokaždé znovu objevila na demonstraci se zbrusu novou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme