Bělorusko nedovolilo Bjaljackému poslat z vězení projev k udělení Nobelovy ceny za mír

Běloruské úřady nedovolily bojovníkovi za lidská práva Alesi Bjaljackému, aby z vězení poslal projev k příležitosti slavnostního předání Nobelovy ceny za mír. Podle agentury AP o tom informovala jeho manželka Natalja Pinčuková. Bjaljacki letos prestižní ocenění získal společně s ruskou lidskoprávní organizací Memorial a ukrajinským Centrem pro občanské svobody.

Tento článek je více než rok starý.

Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojovník za lidská práva Ales Bjaljacki

Bojovník za lidská práva Ales Bjaljacki | Zdroj: Reuters

„Nemohl ho (projev) předat, situace s dopisy je těžká, všechno je bedlivě kontrolováno,“ řekla Pinčuková. Její manžel nesmí psát o vnitřní ani zahraniční politice, ani o podmínkách panujících ve vězení. Na sobotní slavnosti v Oslu s projevem vystoupí místo Bjaljackého ona.

Mám pocit, jako by se likvidaci národa Rusové učili z nacistických učebnic, říká ukrajinská právnička

Číst článek

„Máme jeho prohlášení a myšlenky a proslov je bude obsahovat,“ uvedla také Piňčuková. Manžela od jeho zadržení loni v červenci mohla ve vězení navštívit pouze jednou, a to letos koncem listopadu. Řekla, že si na nic nestěžoval a „prokazoval svoji sílu a energii“.

Bjaljacki byl jedním z iniciátorů prodemokratického hnutí, které se objevilo v Bělorusku v polovině 80. let. V roce 1996 založil organizaci Vjasna, která poskytla právní pomoc tisícům Bělorusů zatčených a uvězněných za účast v protestech proti vládě autoritářského vůdce Alexandra Lukašenka.

Vjasna rovněž pracovala na dokumentaci případů mučení politických vězňů v Bělorusku. Bjaljacki byl zadržen po protestech, které propukly po znovuzvolení Lukašenka prezidentem předloni v srpnu. Západ tyto volby považuje za zfalšované. Odsouzen ještě nebyl, hrozí mu 12 let vězení.

V minulosti Nobelovu cenu za mír nemohl kvůli tomu, že byl ve vězení, převzít například předák polské odborové organizace Solidarita a první polský nekomunistický prezident Lech Walesa. Ocenění za něj v prosinci 1983 převzala manželka Danuta se synem Bogdanem.

Pinčuková doufá, že Nobelova cena pro Bjaljackého přitáhne pozornost k Bělorusku a k tamním politickým vězňům. Připomněla, že podmínky ve věznicích jsou velmi tvrdé pro muže i ženy, dají se podle ní přirovnat k mučení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme