Běloruská policie drží ve vazbě pět novinářů kvůli nezákonnému přístupu ke zpravodajství tiskové agentury

Běloruská policie v úterý v Minsku zadržela pět novinářů a obvinila je z nezákonného přístupu ke zpravodajství státní tiskové agentury BelTA. Oznámila to běloruská média. V redakcích nejnavštěvovanějšího zpravodajského portálu Tut.by a nezávislé agentury BelaPAN provedli policisté razii. Proti policejní akci protestoval Svaz běloruských novinářů.

Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězení (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Podle minské kriminální ústředny zatčení předcházela kontrola počítačových systémů BelTA, která ukázala, že během posledních dvou let vstoupili redaktoři Tut.by a BelaPAN mnohokrát neoprávněně s použitím cizích hesel do zpravodajských databází státní agentury. Agentuře BelTA tím údajně způsobili značné škody a poškodili její dobrou pověst.

Běloruský aktivista chtěl fotomontáží napálit režim. Za domnělý protest strávil ve vazbě celý víkend

Číst článek

Ve vazbě je komentátorka agentury BelaPAN Taccjana Karavjankovová, šéfredaktorka serveru Tut.by Maryna Zolatavová a redaktorky Hanna Kaltyhinová, Uljana Babajedová a Halina Vlasiková. Ve vyšetřovací vazbě mají být nejméně tři dny a v případě, že budou odsouzeny, hrozí jim dvouleté vězení.

Podle běloruských nezávislých novinářů má být policejní akce výhrůžkou médiím, která nejsou pod státní kontrolou. Šéf Běloruského svazu novinářů Andrej Bastunec agentuře Reuters řekl, že tlak režimu na nezávislé novináře se od loňského roku zvyšuje.

„Spojuji tuto kauzu se všeobecným trendem a snahou státu ovládnout internetový informační prostor,“ řekl Bastunec.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme