Běloruský soud poslal na 12 let do vězení dvě novinářky. Psaly o protivládních protestech a opozici

Soud v Bělorusku v pátek uložil trest 12 let vězení šéfredaktorce informačního serveru Tut.by a generální ředitelce společnosti, která portál provozovala. Server Tut.by obsáhle informoval o běloruských protivládních protestech z roku 2020 a běloruské opozici, než ho úřady v roce 2021 zakázaly. Páteční rozsudek je podle agentury AFP ukázkou nelítostných represí proti kritikům režimu v Minsku.

Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéfredektaroka portálu Tut.by Maryna Zolatavová, osouzená.

Šéfredaktorka portálu Maryna Zolatavová byla spolu s ředitelkou portálu odsouzena na 12 let vězení | Zdroj: Reuters

Proces se šéfredaktorkou portálu, 45letou Marynou Zolatavovou, a generální ředitelkou, 54letou Ljudmilou Čekinovou, trval přes dva měsíce a odehrával se za zavřenými dveřmi. Páteční rozsudek si podle zveřejněných videí ženy vyslechly z proskleného boxu umístěného v soudní síni. Ve vazbě jsou už od května 2021.

Obě ženy byly původně obviněny z daňových úniků a později také z podněcování nenávisti a z vyzývání k uvalení sankcí na Bělorusko. Organizace Reportéři bez hranic (RSF) tato obvinění podle AFP označila za absurdní.

Běloruský soud poslal vůdkyni opozice Cichanouskou na 15 let do vězení. Souzena byla v nepřítomnosti

Číst článek

Server Tut.by je od roku 2021, kdy byl úřady označen za extremistický, blokován. Několik jeho novinářů, kteří z Běloruska emigrovali, ho ale obnovili pod názvem Zerkalo.

„Chceme věřit, že jste na nás hrdé, na lidi, kteří nezradili vaše ideály a pokračují ve vašem velkém díle,“ vzkázali v pátek odsouzené šéfredaktorce a generální ředitelce v dopise zveřejněném na tomto novém webu bývalí spolupracovníci Tut.by.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme