Běloruská novinářka půjde za článek o smrti aktivisty do vězení. Napsala, že v krvi neměl alkohol

Běloruský soud v úterý odsoudil novinářku pracující pro opoziční server Tut.by Kacjarynu Barysevičovou k šesti měsícům odnětí svobody a lékaře záchranné služby Arcjoma Sarokina k dvěma letům podmíněně za vyzrazení lékařského tajemství, informovala agentura Reuters. Šlo o lékařskou zprávu týkající se aktivisty Romana Bandarenky, který zemřel v listopadu v nemocnici poté, co byl surově zbit neznámými muži.

Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé protestovali na památku 31letého aktivisty Ramana Bandarenka, který zemřel v nemocnici poté, co byl zbit a zadržen v Minsku | Zdroj: Reuters

Novinářka zveřejnila v článku na základě poskytnuté lékařské zprávy informaci, že Bandarenka neměl před svou smrtí v krvi žádný alkohol. Podle obžaloby Barysevičová údaje o Bandarenkově stavu šířila v „protikladu s oficiálními vyjádřeními úřadů“, napsal server Nastojaščeje vremja. Pobyt ve vězení bude Barysevičové zkrácen o dobu, kterou strávila ve vazbě.

Jednatřicetiletý malíř Bandarenka zemřel 12. listopadu poté, co byl zadržen a surově zbit v Minsku poblíže svého bydliště neznámými muži v civilu, kteří přijeli strhnout fáborky na plotě v barvách historické běloruské vlajky symbolizující protirežimní protesty, informoval po události server Tut.by.

Katsiaryna Barysevich, a @TUT.BY journalist, was sentenced to 6-month-imprisonment & charged with large fines for publicly refuting that Raman Bandarenka was drunk at the time of the beating, which led to his death. Truth is punished in Belarus. The regime tries to forbid reality.

14:12 – 02. 03. 2021

187 734

Bandarenka tehdy vyšel před dům, aby zjistil, co se děje. Běloruský vyšetřovací výbor tvrdil, že policisté se vydali na místo kvůli hlášení o probíhající rvačce a zadrželi na místě muže s příznaky opilosti, u něhož lékaři později konstatovali kromě úrazů také intoxikaci alkoholem.

Běloruské úřady v souvislosti se zbitím Bandarenky nikoho nezadrželi, upřesnila v úterý agentura Interfax. V únoru však generální prokuratura začala vyšetřovat úmyslné těžké ublížení na zdraví, které vedlo ke smrti. Prokuratura podle Interfaxu oznámila, že podíl pracovníků orgánů ministerstva vnitra na vzniku Bandarenkových poranění nebyl zjištěn.

Bandarenkova smrt dala v Bělorusku podnět k dalším hromadným protestům během vlny demonstrací, které se konaly po srpnových prezidentských volbách. Hlasování, v němž podle oficiálně vyhlášených výsledků obhájil svůj mandát poněkolikáté Alexandr Lukašenko, mnozí Bělorusové považují za zmanipulované a neuznává ho ani Evropská unie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme