Politický vězeň se v Bělorusku pokusil o sebevraždu v soudní síni. ‚Důsledek represí,‘ napsala Cichanouská

Běloruský politický vězeň Stěpan Latypov se přímo v soudní síni pokusil podříznout si hrdlo. Podle běloruského listu Naša Niva se poranil něčím, co vypadalo jako propiska. Udělal to ve chvíli, kdy vypovídal jako svědek jeho otec. Latypov byl zavřený v kleci a než stráž stihla otevřít dveře, ztratil vědomí. Do soudní síně ho policisté přivedli s pohmožděninami na těle a ve tváři. Místní média podle agentury Reuters uvádějí, že je stále naživu.

Aktualizováno Minsk (Aktualizováno: 22:19 1. 6. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Otče! Po setkání (s tebou) ke mně přišel policista z GUBOP (odboru boje proti organizovanému zločinu, který se podle opozičních médií stal jedním z hlavních nástrojů potlačování opozice – pozn. ČTK). Sliboval, že jestli se nepřiznám, že jsem vinen, dočkám se izolace a začnou trestně stíhat příbuzné a sousedy. V izolaci jsem byl 51 dní. Tak se tedy připravuj,“ prohlásil Latypav, než si způsobil zranění, uvedla BBC.

Jsem si jistá, že to byl omyl, říká matka Sapegaové a bojuje, aby ji dostala z běloruského vězení

Číst článek

Latypav podle ní použil slangový výraz, který může znamenat izolaci, ale i vytvoření nesnesitelných podmínek ze strany ostatních vězňů.

Vězňův otec podle nevládní organizace Vjasna uvedl, že syn byl za trest od 11. dubna izolován spolu s dalšími vězni s „psychickými zvláštnostmi“.

Událost zachytila dvě videa, které sdílela na sociálních sítích například novinářka Hanna Ljubaková. Na prvním je vidět, jak Latypov leží na dřevěné lavici uvnitř klece pro vězně a sklání se nad ním policisté. Přítomní nevěřícně křičí.

Na druhém videu vězně vynášejí ze soudní budovy a nakládají ho do čekající sanitky.

Nezávislé médium Naša Niva podle agentury Reuters uvedlo, že strážcům chvíli trvalo, než klec otevřeli, protože nemohli najít správné klíče. V době, kdy se k němu dostali, už upadl do bezvědomí.

‚Důsledek státního teroru‘

K události se na twitteru vyjádřila opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. „Běloruský aktivista, politický vězeň Sciapan Latypau si dnes v soudní síni podřezal hrdlo,“ napsala. V příspěvku zvolila jiný přepis jeho jména.

Podle ní mu úřady vyhrožovaly perzekucí jeho rodiny, pokud se nepřizná k obvinění. „Je to důsledek státního teroru, represí a mučení v Bělorusku. Musíme to okamžitě zastavit!“ dodala.

Policie opozičního aktivistu zatkla loni v září během protirežimních protestů. Policisté ho zatkli na minském nádvoří, kterému se začalo říkat „Náměstí změny“. Kriminalisté ho obvinili z organizování nepokojů, neuposlechnutí policie a také podvodu a ve státní televizi také z toho, že plánoval otrávit policistu. Jakoukoli vinu odmítá.

Agentura Reuters uvedla, že Evropská unie po nedávném zatčení opozičního novináře Ramana Prataseviče možná už v pátek představí sankce proti běloruským politikům. Minsk většině obyvatel dočasně zakázal vycestovat ze země.

Marcel Faltys, dok, nol Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme