Běloruské vrtulníky narušily polskou hranici, tvrdí Varšava s tím, že informovala NATO. Minsk to popřel

Dva běloruské vrtulníky v úterý narušily polský vzdušný prostor, uvedla polská diplomacie podle agentury PAP. Minsk obvinění popřel. Polské ministerstvo zahraničních věcí sdělilo, že incident přispívá k napětí na hranici, a předvolalo v této souvislosti běloruského chargé d'affaires.

Varšava/Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrtulník (ilustrační foto)

Napětí mezi Polskem a Běloruskem v posledních týdnech zvýšil přesun ruských žoldnéřů ze soukromé Wagnerovy skupiny, do Běloruska | Zdroj: Fotobanka Pixabay

„Polská strana zdůraznila, že incident vnímá jako další eskalování napětí na polsko-běloruské hranici,“ citovala agentura PAP z prohlášení polského ministerstva. Varšava podle prohlášení žádá běloruskou stranu, aby incident bezodkladně vysvětlila.

Varšava o úterních událostech uvědomila Severoatlantickou alianci, vyplývá podle Reuters z prohlášení polského ministerstva. Polsko se kromě toho chystá posílit počty vojáků na polsko-běloruské hranici.

‚Polsko je Polskem jen díky Stalinovi,‘ tvrdí Putin. Co stojí za jeho verbálními útoky vůči Varšavě?

Číst článek

Běloruská diplomacie reagovala vyjádřením na komunikační platformě Telegram.

„Obvinění o narušení polské hranice vrtulníky Mi-24 a Mi-8 běloruského letectva a vojsk protivzdušné a protiraketové obrany je vykonstruované polským armádním a politickým vedením za účelem dalšího ospravedlní zvyšování sil a prostředků u běloruské hranice,“ sdělilo ministerstvo.

Napětí mezi Polskem a Běloruskem v posledních týdnech zvýšil přesun ruských žoldnéřů ze soukromé Wagnerovy skupiny, do Běloruska.

Polský ministr vnitra Mariusz Kamiński minulý týden uvedl, že pokud by na hranicích došlo k incidentům se žoldnéři, mohly by Polsko, Litva a Lotyšsko společně rozhodnout o uzavření hranice s Běloruskem.

Běloruský lídr Alexandr Lukašenko minulý týden při setkání s ruským protějškem Vladimirem Putinem podle agentury RIA Novosti prohlásil, že wagnerovci chtějí na výlet do Varšavy a Rzeszówa“. V úterý však svoje slova podle agentury Belta označil za vtip.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme