V Bělorusku začal soud s novináři serveru Nexta včetně Prataseviče. Hrozí jim až 15 let vězení

V Minsku ve čtvrtek začal soud se zakladateli a novináři opozičního média Nexta Stěpanem Putilem, Janem Rudzikem a Ramanem Pratasevičem, informovala běloruská média. Zpravodajský kanál sehrál v roce 2020 významnou roli v mobilizaci protestního hnutí proti běloruskému režimu. Novináři jsou obviněni mimo jiné z podněcování nenávisti a masových nepokojů, konspirace za účelem převratu či zapojení do extremistické činnosti. Hrozí jim 15 let vězení.

Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raman Pratasevič

Do soudní síně dorazil pouze Pratasevič, který byl od zatčení v roce 2021 v domácím vězení | Foto: Ramil Nasibulin/BelTA | Zdroj: Reuters

Putilo a Rudzik jsou v exilu a souzeni v nepřítomnosti. Do soudní síně proto dorazil pouze Pratasevič, který byl od zatčení v roce 2021 v domácím vězení. Nyní 27letý Pratasevič byl zadržen před dvěma lety v květnu spolu se svou tehdejší partnerkou, Ruskou Sofijí Sapegaovou.

Odklonil letoun s Pratasevičem do Minsku a nyní utekl do Polska. ‚Na řídicí věži byl důstojník KGB,‘ říká

Číst článek

Běloruské úřady tehdy při mezinárodně kritizovaném incidentu přiměly k přistání v Minsku komerční let společnosti Ryanair z Atén do Vilniusu, kterým oba cestovali. Sapegaovou odsoudili loni v Bělorusku k šestiletému vězení.

Zpravodajský kanál Nexta podrobně informoval o rozsáhlých povolebních protestech proti režimu běloruského vůdce Alexandra Lukašenka v roce 2020. Oficiální výsledky hlasování zajistily autoritářskému vůdci nové funkční období, opozice a západní země ale volby považují za zfalšované. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme