Švédsko 6:0 Norsko

Lukašenko obvinil Česko a další země, že ovlivňují nynější protesty. Rusko radí udržet si suverenitu

Běloruský autoritářský prezident Alexandr Lukašenko znovu obvinil cizí země včetně Česka, Polska nebo Ukrajiny, že ovlivňují protesty namířené proti němu. Bělorusko už čtvrtý týden zažívá nebývalé demonstrace, země však podle Lukašenka není v těžké situaci. Snahy ovlivňovat protesty „přicházejí z Polska, Česka, Litvy a Ukrajiny, což nás znepokojuje nejvíce“, citovala běloruského prezidenta agentura DPA.

Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský premiér Michail Mišustin ve čtvrtek jednal s běloruským prezidentem Lukašenkem a premiérem Golovchenkem | Foto: SPUTNIK | Zdroj: Reuters

Ruský premiér Michail Mišustin, který ve čtvrtek jednal s Lukašenkem, řekl, že Bělorusko by nemělo dopustit tlak zvenčí, aby si uchovalo svoji suverenitu a územní celistvost. Podle Lukašenka ovšem jeho země není v těžké situaci, jen „určití lidé“ veřejně dávají najevo, co se jim v Bělorusku nelíbí.

Příprava pro jednání prezidentů. Šéfové běloruského a ruského ministerstva zahraničí se sejdou v Moskvě

Číst článek

Běloruská média ve čtvrtek informovala, že Lukašenko nově obsadil několik klíčových pozic v bezpečnostním aparátu. Jak k tomu píše DPA, nejmenoval na ně nové lidi, ale rozdal je těm, kterým důvěřuje.

Dosavadního náčelníka tajné policie KGB Valeryje Vakulčyka tak na tomto postu vystřídal Ivan Tertel, který byl doposud šéfem státního kontrolního výboru. Valkučyk se zase nově postavil do čela bezpečnostní rady a podle Lukašenka může kolem sebe sjednotit všechny tajné služby a státní orgány určené pro ochranu právního řádu země.

Bělorusko zažívá vlnu demonstrací a stávek po prezidentských volbách z 9. srpna. Lukašenko se po nich prohlásil za jasného vítěze, nicméně opozice i některé země tvrdí, že hlasování bylo zfalšováno.

Mišustinovi ve čtvrtek Lukašenko děkoval za to, že Rusko Minsku pomohlo „třeba v ekonomice zásadním způsobem stabilizovat situaci“. „Lidem došlo, že Rusko coby bratrská země, klíčový partner i trh se od nás neodvrátilo,“ cituje agentura TASS Lukašenka. DPA připomíná, že běloruská ekonomika je závislá na Rusku, které dodává například ropu a zemní plyn.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme