Za stávku proti režimu dostanou vyhazov. Běloruský podnik propouští 49 dělníků

Běloruský podnik Belaruskalij ve čtvrtek oznámil, že propustil „kvůli absencím“ 49 dělníků, kteří se přidali ke stávce na výzvu opozice, snažící se svrhnout autoritářský režim prezidenta Alexandra Lukašenka. Společnost podle listu Kommersant uvedla, že soud uznal tuto stávku za nezákonnou, a proto účast v ní pokládá za neomluvenou absenci.

Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zatímco pouliční protesty v Minsku i dalších městech proti Lukašenkovi nadále pokračují, stávky v klíčových státních podnicích se režimu podařilo potlačit | Foto: Stringer | Zdroj: Reuters

Důlní podnik Belaruskalij, známý na světovém trhu jako Belaruskali, je pro Bělorusko klíčový exportní podnik a významný světový producent uhličitanu draselného, známého pod názvem potaš.

„V současnosti bylo za neomluvenou absenci propuštěno 49 pracovníků. Vůči ostatním zaměstnancům, kteří odmítali plnit své pracovní povinnosti, budou přijata analogická rozhodnutí v souladu se zákonem,“ uvedla firma na sociálních sítích.

‚Podpora demokratických práv Bělorusů.‘ EU připraví nové sankce proti Lukašenkovu režimu

Číst článek

V Bělorusku po prezidentských volbách z 9. srpna propukly masové protesty, k nimž se později přidaly i stávky v řadě podniků. Podle ústřední volební komise volby opět drtivě vyhrál Alexandr Lukašenko, který zemi vládne tvrdou rukou už 26 let. Opozice pokládá tento výsledek za zfalšovaný, výsledek voleb odmítla uznat i Evropská unie.

Zatímco pouliční protesty v Minsku i dalších městech proti Lukašenkovi nadále pokračují, stávky v klíčových státních podnicích se režimu podařilo potlačit. Mnoho členů stávkových výborů bylo uvězněno. Lukašenko dříve pohrozil, že stávkující dělníci budou propuštěni a již si nenajdou nové zaměstnání.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme