V Bělorusku se demonstrovalo s pantoflemi proti Lukašenkovi. ‚Zašlápněte švába,‘ znělo ulicemi

Asi tisícovka demonstrantů v neděli v Minsku protestovala proti záměru autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka zajistit si další období v čele státu v srpnových prezidentských volbách. Uvedla to agentura AP s tím, že šlo letos o největší opoziční demonstraci v hlavním městě. Mnoho demonstrantů uposlechlo výzvu pořadatele akce a přineslo si pantofle k symbolickému „zašlápnutí švába“. Policie proti demonstrantům nezasáhla.

Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v Bělorusku prostestovali proti prezidentovi Alexandru Lukašenkovi | Zdroj: Reuters

Podle webu Belorusskij partizan lidé toužící se podepsat na podporu opozičních kandidátů vytvořili kilometrovou frontu. Opoziční politici potřebují nejméně 100 000 podpisů, aby mohli kandidovat.

V Bělorusku se navzdory pandemii konala vojenská přehlídka. ‚Neodsuzujte nás,‘ vzkázal Lukašenko

Číst článek

Prezidentské volby se mají konat 9. srpna. Lukašenko, který během čtvrt století u moci potlačil opozici a nezávislá média, se uchází o již šestý mandát v čele státu.

Protest v rouškách

Většina demonstrantů přišla v rouškách. Sám Lukašenko pandemii zlehčuje jako „psychózu“. Bělorusko dosud zaznamenalo více než 36 000 potvrzených případů nákazy, což je výrazně více než má sousední Ukrajina s čtyřikrát větší populací (20 986).

V Bělorusku ale zatím uskutečnili více než 450 000 testů, zatímco na Ukrajině 285 626. Od začátku pandemie v souvislosti s nákazou umřelo 199 lidí v Bělorusku, 617 na Ukrajině.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme