V Bělorusku se demonstrovalo s pantoflemi proti Lukašenkovi. ‚Zašlápněte švába,‘ znělo ulicemi

Asi tisícovka demonstrantů v neděli v Minsku protestovala proti záměru autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka zajistit si další období v čele státu v srpnových prezidentských volbách. Uvedla to agentura AP s tím, že šlo letos o největší opoziční demonstraci v hlavním městě. Mnoho demonstrantů uposlechlo výzvu pořadatele akce a přineslo si pantofle k symbolickému „zašlápnutí švába“. Policie proti demonstrantům nezasáhla.

Tento článek je více než rok starý.

Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v Bělorusku prostestovali proti prezidentovi Alexandru Lukašenkovi

Lidé v Bělorusku prostestovali proti prezidentovi Alexandru Lukašenkovi | Zdroj: Reuters

Podle webu Belorusskij partizan lidé toužící se podepsat na podporu opozičních kandidátů vytvořili kilometrovou frontu. Opoziční politici potřebují nejméně 100 000 podpisů, aby mohli kandidovat.

V Bělorusku se navzdory pandemii konala vojenská přehlídka. ‚Neodsuzujte nás,‘ vzkázal Lukašenko

Číst článek

Prezidentské volby se mají konat 9. srpna. Lukašenko, který během čtvrt století u moci potlačil opozici a nezávislá média, se uchází o již šestý mandát v čele státu.

Protest v rouškách

Většina demonstrantů přišla v rouškách. Sám Lukašenko pandemii zlehčuje jako „psychózu“. Bělorusko dosud zaznamenalo více než 36 000 potvrzených případů nákazy, což je výrazně více než má sousední Ukrajina s čtyřikrát větší populací (20 986).

V Bělorusku ale zatím uskutečnili více než 450 000 testů, zatímco na Ukrajině 285 626. Od začátku pandemie v souvislosti s nákazou umřelo 199 lidí v Bělorusku, 617 na Ukrajině.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme