Lukašenko má ruce od krve a to je pro Kreml nejlepší, úloha Cichanouské skončila, říká expert

Po zmanipulovaných prezidentských volbách v Bělorusku vyšly do ulic davy nespokojených občanů. I na to, zda se může dosavadní hlava státu Alexandr Lukašenko udržet u moci, odpovídal v Interview Plus na Českém rozhlasu Plus odborník na postsovětský prostor z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Jan Šír.

Tento článek je více než rok starý.

interview plus Praha / Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Alexandr Lukašenko, který bývá označován za posledního diktátora v Evropě, se už telefonicky spojil s Vladimirem Putinem, který mu měl přislíbit pomoc.

Podle Šíra tím Rusko vysílá signál, že Bělorusko je jeho hájemstvím, do kterého nenechá nikoho „strkat nos“.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lukašenko pozbyl legitimitu a udrží ho jen ruský patronát, úloha Cichanouské už skončila

Možných způsobů ruské intervence v bývalé sovětské republice může být vícero. „Existuje zkušenost s Ukrajinou a je možné uvažovat i o posílení ruského kontingentu v zemi,“ říká a připomíná také formu bratrské pomoci, s níž mají ze strany Sovětského svazu svou historickou zkušenost i Češi a Slováci.

Zatím ale nic nenasvědčuje tomu, že by mělo k některé z forem intervence bezprostředně dojít. Kreml se totiž může spokojit se aktuální situací, která je pro něj nejpříhodnější. 

„Teď je to z pohledu Kremlu ideální – to, že Lukašenko má ruce od krve, z něj dělá poddajného a vydíratelného. Ve své další politice se bude muset orientovat na Rusko,“ myslí si Šír.

Lukašenko otočil a přislíbil nové prezidentské volby. Nejdříve se ale musí přijmout nová ústava

Číst článek

Krví na rukou Alexandra Lukašenka připomíná odborník pokusy o brutální potlačení protestů, bezprostředně po vyhlášení výsledků voleb.

„Byla prolita krev a prezident se změnil z nepopulárního vládce v mezinárodního zločince. To nejde odčinit tím, že zahájíte dialog,“ vylučuje odborník možnost, že by se protestující Bělorusové spokojili s čímkoli jiným, než je definitivní odchod prezidenta.

Lukašenko zmanipulovanými volbami zkrátka definitivně ztratil legitimitu v zemi a nyní mu podle Šíra zbývají jen dva případné zdroje moci – drolící se loajalita bezpečnostních složek, nebo ruský patronát.

Cichanouská splnila úlohu

Expert na oblast bývalého Sovětského svazu má za to, že politická dráha Svjatlany Cichanouské, která v roli prezidentské kandidátky zastoupila svého vězněného manžela, už skončila. Přestože vše nasvědčuje tomu, že volby ve skutečnosti vyhrála.

„Sehrála svou roli velice důstojně a stala se symbolem nevole běloruské společnosti se stávajícím režimem. To, že se nechala zlomit po několikahodinovém rozhovoru s KGB, jí nikdo vyčítat nebude,“ komentuje odjezd Cichanouské z Běloruska do sousední Litvy.

Pokud jde o hledání paralel mezi událostmi na Ukrajině v roce 2014, které vedly k okupaci a následné anexi Krymského poloostrova a děním v dnešním Bělorusku, je zatím předčasné je rozvíjet, domnívá se Šír.

Upozorňuje přitom například na rozdílné důvody, které přivedly demonstranty do ulic. „Na Ukrajině šlo o odmítnutí podpisu dlouho vyjednávané asociační dohody s Evropskou unií, zatímco v daleko víc rusifikovaném Bělorusku společnost akcentuje hlavně domácí témata,“ dodává odborník na postsovětský prostor. 

Jan Bumba, Zuzana Marková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme