V běloruské automobilce Belaz stávkuje část dělníků. Chtějí spravedlivé volby a odvolání komand

Několik desítek zaměstnanců běloruské továrny na výrobu nákladních a důlních vozidel Belaz vstoupilo do stávky. Zaměstnanci podle něj požadují spravedlivé volby a odvolání speciálních policejních jednotek. Vedení firmy ale podle agentury TASS hovoří o dialogu se zaměstnanci a ujišťuje, že podnik pokračuje ve výrobě. Podobné protestní akce solidarity jsou hlášeny i z dalších podniků v celé zemi, informoval zpravodajský server Tut.by.

Aktualizováno Minsk (Aktualizováno: 17:11 13. 8. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v Bělorusku protestovali proti prezidentu Lukašenkovi a výsledku voleb

Lidé v Bělorusku protestovali proti prezidentu Lukašenkovi a výsledku voleb | Zdroj: Reuters

Kromě Belazu ve městě Žodzina nedaleko Minsku se podle Tut.by nepracuje také v metropoli mezi jinými v automobilovém závodu MAZ, ve stavebním podniku MAPID nebo ve firmě Integral. V Grodnu na západě země se práce zastavila například v továrně na výrobu automobilových součástí Belkard, v závodu Chimvolokno, ve stavební firmě Grodnožilstroj či ve společnosti VIRPIL Controls.

Dělníci podle záběrů na sociálních sítích požadovali odstoupení Alexandra Lukašenka, který zemi vládne od roku 1994 a jehož úřady prohlašují za vítěze nedělních prezidentských voleb. Úřady ovšem podle opozice, Lukašenkových odpůrců i nemalé části západních politiků volební výsledky zfalšovaly.

Podle serveru Tut.by se lidé sešli o polední pauze u hlavní vrátnice, kde s nimi přišlo diskutovat vedení firmy a města Žodino. Pracovníky podle serveru rozezlilo, že autobusy Belaz používá policie při zatýkání demonstrantů a navíc přímo v Žodinu zadržela i několik zaměstnanců automobilky, když se vraceli z práce.

„Ve fabrice vládne protestní nálada. Lidé nesouhlasí s výsledky voleb. Závod pracuje, protože musíme živit rodiny, ale jestli se nic nezmění, budeme muset stávkovat,“ řekl jeden z dělníků.

Od učitelky angličtiny k hlavní tváři opozičního hnutí v Bělorusku. Kdo je Svjatlana Cichanouská?

Číst článek

„Mým úkolem je zajistit, abyste všichni dostali výplatu,“ vysvětloval zaměstnancům jeden z manažerů. Z davu ale zaznělo, že „k čemu bude výplata, když nás (policie) zmlátí“.

Ředitel automobilky serveru Tut.by řekl, že podle jeho informací policie zadržela jen dva zaměstnance podniku. Snaží se zjistit, kde se teď nacházejí a v jakém jsou stavu.

Podnik také poslal policii dopis, ve kterém vyjádřil připravenost poskytnout za zatčené záruky, aby je propustili. Ujistil, že bude bojovat o každého pracovníka a nedovolí jejich propouštění z politických důvodů. Sami dělníci tvrdí, že zatčených je mnohem více.

Úřady podle agentury Reuters začaly propouštět z věznic část z tisíců lidí zadržených během protestů. Děje se tak v situaci, kdy Evropská unie zvažuje zavedení sankcí proti Lukašenkově režimu. Část propuštěných si stěžuje na špatné podmínky v celách a na špatné zacházení, včetně bití. Mluvčí ministerstva vnitra se nevyjádřila.

Během čtyř dnů protestů policie zadržela nejméně 6700 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme