Blesková zpráva

Moravou se prohnalo tornádo

V Minsku lidé opět protestovali proti Lukašenkovi. Bezpečnostní složky zatýkaly demonstranty i novináře

Běloruské bezpečnostní složky při sobotních protestech proti režimu Alexandra Lukašenka místy i brutálním způsobem zadržely na 170 lidí. S odvoláním na organizaci na ochranu lidských práv Vjasna o tom informovala agentura DPA. Podle agentury Reuters je mezi zatčenými několik novinářů nezávislých médií. Opozice se snaží obnovit demonstrace, které v posledních měsících zeslábly.

Minsk (Aktualizováno: 22:05 27. 3. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běloruské bezpečnostní složky zadržují ženu při protestu v Minsku. | Zdroj: Reuters

Do centra Minsku se přemístila obrněná vozidla a policejní autobusy. Náměstí, kde mají protesty začít, obklíčila policejní auta a ulice vedoucí k němu jsou uzavřené. Na okrajích náměstí se podle zpravodajů Reuters sešly menší skupinky lidí.

Běloruská opozice burcuje davy k novým protestům. Lukašenko se ale cítí na koni, k dialogu nemá důvod

Číst článek

Organizátoři vyzvali občany v Minsku a dalších městech k menším decentralizovaným demonstracím, které měly dohromady představovat největší protestní akci v letošním roce.

Policie zadržela několik desítek lidí, mezi zadrženými jsou i dvě novinářky z opozičního serveru Tut.by. Podle něj bezpečnostní složky zadržely rovněž šéfredaktora, reportérku a fotografku opozičního média Naša Niva. Už ve čtvrtek byl zatčen dopisovatel německé Deutsche Welle, oznámila dnes tato stanice.

Pozatýkání byli podle DPA i náhodní kolemjdoucí, kteří se přichomýtli do blízkosti protestů. Běloruský vyšetřovací výbor odpůrce režimu už dříve varoval, že protestující by mohli čelit trestním obviněním. Dodal, že zahájil vyšetřování autorů příspěvků na sociální platformě Telegram, kteří k demonstracím vyzývají.

Obrovské protivládní protesty vypukly v Bělorusku po prezidentských volbách z loňského srpna, v nichž podle oficiálních výsledků zvítězil opět Lukašenko. Ten zemi vládne tvrdou rukou od roku 1994. Opozice a také některé západní země však považují oznámený výsledek za zmanipulovaný. Lukašenko volební podvody odmítá a z podpory protestů viní Západ. Policie proti demonstrujícím tvrdě zasahovala a přes 34 000 lidí zatkla. Protesty, kterých se zpočátku účastnily statisíce lidí, od té doby zeslábly. Nyní se je opozice snaží obnovit.

Při čtvrtečních protivládních protestech policie zatkla desítky lidí, některé zdroje hovoří až o 200 zadržených. Demonstranti pochodovali v malých skupinkách Minskem a volali po Lukašenkově odstoupení. Podle agentury AP šlo o první výraznější protest za poslední týdny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme