Proti režimu prezidenta Lukašenka protestují i senioři. Policie tvrdě zasáhla a zatkla 72 lidí

Běloruská policie zadržela po pondělní protestní akci penzistů, kteří demonstrovali proti režimu prezidenta Alexandra Lukašenka, nejméně 72 lidí. Seznam zadržených zveřejnila organizace na ochranu lidských práv Vjasna s poznámkou, že výčet zdaleka není úplný. Lidé vyšli do ulic ve večerních hodinách v reakci na to, že se policie v Minsku nerozpakovala použít proti starším lidem takové prostředky jako slzný plyn či zábleskové granáty.

Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zasahující policista při demonstraci seniorů v Minsku. | Foto: Stringer | Zdroj: Reuters

Někteří ze zadržených byli podle Vjasny surově zbiti, některé musela z místa odvézt sanitka. Mezi zatčenými bylo také několik nezletilých včetně 13letého chlapce, ten byl později propuštěn.

Lukašenko navštívil ve vězení opoziční představitele. ‚Uznal existenci politických vězňů,‘ řekla Cichanouská

Číst článek

Odpoledne se policie pokusila rozehnat protestní pochody penzistů v několika běloruských městech. Demonstranti však neuposlechli výzev a místo toho začali zasypávat policejní vozy květinami a skandovat ‚Fašisti!‘, popisuje server Nastojaščeje vremja.

Ve většině měst policie lidem jen připomínala, že akce nejsou povolené, v metropoli se však uchýlila k tvrdším prostředkům, což podnítilo obyvatele Minsku pobouřené takovým jednáním, aby večer vyšli do ulic.

V Minsku a dalších běloruských městech neustávají hromadné protesty od doby, co ústřední volební komise 9. srpna ohlásila, že vítězem voleb se stal dlouholetý vůdce Lukašenko. Na nedělní demonstraci běloruské úřady zadržely 713 lidí. Pondělní pochod byl již druhou akcí běloruských penzistů.

Lukašenko začíná mít navrch, pomoc Kremlu je ale past. Ruská základna vzbuzuje obavy i v Evropě

Číst článek

Poprvé se sešli 5. října v centru Minsku, na transparentech byly slogany jako „Penzisté jsou pro změny“ nebo „Nevěřím Lukašenkovi, BT, RT (běloruská televizní společnost a televizní síť Russia Today, pozn. redakce) a poslancům, věřím svým dětem a Světlaně Alexijevičové“.

Náměstek běloruského ministra vnitra v pondělí v reakci na protesty z předešlého dne pohrozil, že úřady v případě nutnosti použijí k potlačení nepokojů zbraně. „Jménem ministerstva vnitra oznamuji: neopustíme ulice a zajistíme pořádek v zemi. Příslušníci orgánů vnitra a vnitřních vojsk v případě nutnosti použijí speciální prostředky a bojové zbraně,“ uvedl náměstek na oficiálním účtu ministerstva na sociální síti Telegram, jeho vystoupení pak bylo zveřejněno na platformě YouTube.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme