‚Represe proti disentu pokračují.‘ Soud v Bělorusku poslal do vězení nezávislou novinářku

Běloruský soud poslal do vězení novinářku Larysu Ščyrakovovou. Uznal ji vinnou z „napomáhání extremistickým činnostem“ a „diskreditaci“ Běloruska. Vyšetřovatelé ji obvinili z toho, že poskytovala informace organizaci na ochranu lidských práv Vjasna a stanici Belsat, která vysílá z Polska pro Bělorusy. Uvedla to Běloruská asociace novinářů. Represe režimu vůdce Alexandra Lukašenka vůči disentu pokračují, uvedlo Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda.

Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běloruské bezpečnostní složky zadržely Ščyrakovovou loni v prosinci. Úředníci přitom nejprve umístili jejího syna do státního sirotčince, než ho předali do péče jejímu bývalému manželovi, popsala agentura AP.

Ščyrakovová je podle ní zatím poslední z řady novinářů, které úřady v Bělorusku uvěznily poté, co informovali o rozsáhlých represích, k nimž se režim uchýlil po prezidentských volbách před třemi roky.

Vítězem hlasování úřady v roce 2020 prohlásily dlouholetého vůdce Lukašenka. Běloruská opozice ovšem považuje volby za zfalšované, ve skutečnosti podle ní vyhrála její vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Nespokojenost s volbami vyvolala v zemi demonstrace nebývalých rozměrů. Bezpečnostní složky protesty brutálně potlačily, desetitisíce lidí zatkly a tisíce jich zbily.

Bělorusové vybrali 13,8 milionu na pomoc politickým vězňům. Do sbírky se zapojilo na devět tisíc lidí

Číst článek

Proces s padesátiletou Ščyrakovovou se odehrával za zavřenými dveřmi a soud v Homelu ji ve čtvrtek poslal na tři a půl roku do trestanecké kolonie se zvýšenou ostrahou. Musí také zaplatit pokutu ve výši 3500 běloruských rublů, tedy přes 31 tisíc korun. Žurnalistka se podle RFE/RL proti verdiktu nebude odvolávat.

Stát obvinil novinářku ze „shromažďování, vytváření, zpracovávání, uchovávání a předávání informací“ pro Vjasnu a Belsat, které režim označuje za „extremistické“ organizace. Vjasnu založil disident Ales Bjaljacki, jenž loni dostal spolu s ruskou organizací Memorial a ukrajinským Centrem pro občanské svobody Nobelovu cenu za mír. Sám si odpykává desetiletý trest.

„Rozsudek nad Larysou Ščyrakovovou je další represálií s cílem pomstít se novinářům,“ uvedla v reakci Běloruská asociace novinářů, která Ščyrakovovou označila za profesionální reportérku s dlouholetou praxí. „Novinařina není zločin,“ zdůraznila organizace.

Verdikt odsoudila také Cichanouská. „Byla odsouzena na 3,5 roku jen za to, že dělala svou práci, byla odtržena od svého syna,“ napsala na sociální síti opoziční vůdkyně.

Ščyrakovovou označila za politického vězně. Podle organizace Vjasna je v současné době v Bělorusku téměř 1500 politických vězňů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme