‚Stanoviska se k sobě přiblížila.‘ Bělorusko a Rusko dosáhly pokroku v jednání o dodávkách plynu a ropy

Rusko a Bělorusko se přiblížily k vyřešení neshod ohledně dodávek ropy a plynu, řekl po sobotním setkání dvou stran ruský ministr hospodářství Maxim Oreškin. O prohloubení integrace mezi dvěma zeměmi v sobotu v černomořském letovisku Soči jednali jejich prezidenti Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin. V běloruském hlavním městě Minsku proti plánům protestovalo asi 1000 lidí, uvedly agentury Reuters a AP.

Soči/Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin se setkal s běloruským protějškem Alexandrem Lukašenkem | Foto: Mikhail Klimentyev/Kremlin | Zdroj: Reuters

Demonstranti se po poledni pokusili proniknout na schodiště Paláce republiky, ale policisté v uniformách i civilu jim v tom zabránili. Jinak pořádkové síly nezasáhly, přestože akce nebyla povolená.

‚Chcete, aby tu vládl Putin?‘ Stovky lidí v Minsku protestují proti prohloubení integrace s Ruskem

Číst článek

„Chcete, aby tu vládl Putin?“ ptal se do megafonu opoziční aktivista Pavel Severinec a dav odpovídal „Ne!“. „Takovou integraci nemám zapotřebí,“ vykřikovala žena, držící plakát s přeškrtnutou ruskou vlajkou. Na výzvy policie k rozchodu odpovídali demonstranti voláním „Ať žije Bělorusko!“, napsal nezávislý server Tut.by.

Prezident Lukašenko, který vládne Bělorusku pevnou rukou déle než čtvrt století, se spoléhá na levnou ruskou energii a ruské půjčky, udržující v chodu běloruskou ekonomiku v sovětském stylu. Kreml vystavil Bělorusko tlaku zvýšením cen ropy a plynu a snížením dotací, připomněla AP.

Podrobnosti neznámé

„Bylo dosaženo značných pokroků, i co se týče ropy a plynu. Stanoviska se k sobě výrazně přiblížila,“ oznámil po sobotních rozhovorech ruský ministr hospodářství. Podle Reuters však žádné podrobnosti o vyjednávání nesdělil, pouze oznámil, že prezidenti se 20. prosince setkají znovu, tentokrát v Petrohradě.

Lukašenko po schůzce s Putinem k novinářům nepromluvil, před odletem do Soči se zavázal, že se nevzdá běloruské nezávislosti. Někteří jeho krajané se ale obávají, že by chystané dohody o prohloubení ekonomické integrace mohly vydláždit cestu k pohlcení země Ruskem. Tyto obavy vyvolala již ruská anexe ukrajinského Krymu v roce 2014.

V Minsku protestovaly proti dohodě davy lidí | Foto: Yauhen Yerchak | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme