Bělorusko zahájilo s Ruskem společné vojenské cvičení Slovanské bratrství. Srbsko svou účast odřeklo

Na západě Běloruska ve čtvrtek začne společné cvičení tamní armády s Ruskem nesoucí název Slovanské bratrství 2020. Původně se do manévrů měli zapojit i srbští vojáci, Bělehrad ale na poslední chvíli účast odřekl.

Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cvičení Slovanské bratrství 2020 se účastní běloruští a ruští vojáci (ilustrační foto) | Foto: Bekir Kasim/Anadolu Agency | Zdroj: Profimedia

Jak uvedlo běloruské ministerstvo obrany, pětidenní rusko-běloruská taktická cvičení se konají ve výcvikovém prostoru v Brestu. Hlavním úkolem bude nácvik součinnosti v boji s teroristy.

‚Vypadá to, že k nám někdo přišel.‘ Běloruské úřady zadržely posledního aktivního člena vedení opozice

Číst článek

Zrušenou účast srbských ozbrojených sil odůvodnil tamní ministr obrany Aleksandar Vulin tím, že Srbsko čelí silnému a nezaslouženému nátlaku Evropské unie. Vulin proto oznámil, armáda na půl roku ruší účast na jakýkoliv cvičeních, včetně těch s NATO.

Srbsko aspiruje na členství v Evropské unii, současně ale udržuje přátelské vztahy s Čínou a Ruskem – srbská účast ve společných vojenských cvičeních s Ruskem a jeho spojenci tak vyvolává obavy západních zemí, dodala AP. V roce 2006 vyhlásilo Srbsko vojenskou neutralitu. Ve stejném roce vstoupilo do programu NATO Partnerství pro mír, o plné členství v alianci však neusiluje.

V překvapivém kroku se Srbsko připojilo k EU a odmítlo oficiální výsledky prezidentských voleb v Bělorusku, podle nichž opět zvítězil Lukašenko. Srbská vláda měla s Lukašenkem úzké vztahy a běloruský prezident Srbsko naposledy navštívil v prosinci loňského roku. Nyní se ale Srbsko přidalo ke kritice policejních zákroků proti protestujícím a žádá Lukašenkovu rezignaci.

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme