‚Chcete, aby tu vládl Putin?‘ Stovky lidí v Minsku protestují proti prohloubení integrace s Ruskem

Několik stovek demonstrantů v sobotu v běloruském hlavním městě Minsku protestovalo proti plánům na „prohloubení integrace“ země s Ruskem, o kterém mají v sobotu v černomořském letovisku Soči jednat prezidenti obou zemí Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin. Agentura AP odhadla počet demonstrantů na více než 1000, nezávislý server Tut.by se dopočítal 730 účastníků.

Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Není to integrace, je to okupace, stálo na jednom z transparentů. | Foto: Yauhen Yerchak | Zdroj: Reuters

Demonstranti se po sobotním poledni pokusili proniknout na schodiště Paláce republiky, ale policisté v uniformách i civilu jim v tom zabránili. Jinak pořádkové síly nezasáhly, přestože akce nebyla povolená.

Volby v Bělorusku ovládli prorežimní kandidáti. Lukašenkova opozice nezískala ani jeden mandát

Číst článek

„Chcete, aby tu vládl Putin?“ ptal se do megafonu opoziční aktivista Pavel Severinec a dav odpovídal „Ne!“. „Takovou integraci nemám zapotřebí,“ vykřikovala žena, držící plakát s přeškrtnutou ruskou vlajkou. Na výzvy policie k rozchodu odpovídali demonstranti voláním „Ať žije Bělorusko!“, vylíčil server. Demonstranti mají v plánu vydržet až do soumraku a v neděli v protestu pokračovat.

Lukašenko, který vládne Bělorusku pevnou rukou déle než čtvrt století, se spoléhá na levnou ruskou energii a ruské půjčky, udržující v chodu běloruskou ekonomiku v sovětském stylu. Kreml vystavil Bělorusko tlaku zvýšením cen ropy a plynu a snížením dotací, připomněla agentura AP.

Lukašenko se před odletem do Soči zavázal, že se nevzdá běloruské nezávislosti, ale někteří jeho krajané se obávají, že by chystané dohody o prohloubení ekonomické integrace mohly vydláždit cestu k pohlcení země. Tyto obavy vyvolala již ruská anexe ukrajinského Krymu v roce 2014.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme