Rusko přesouvá svou techniku do Běloruska. ‚Zapojení Lukašenka ale Putinovi může uškodit,‘ míní analytik

Ruská armáda přesouvá část techniky, kterou má v Bělorusku, blíže k hranicím s Ukrajinou. Na telegramu to v úterý uvedla běloruská nezávislá monitorovací skupina Belaruski Hajun. Zároveň upozornila, že množství techniky, které je v současné době přesouváno do pohraniční oblasti, je malé a nestačí k útočným akcím. Informace přichází poté, co o zapojení do války diskutoval běloruský prezident Alexandr Lukašenko s Vladimirem Putinem.

Tento článek je více než rok starý.

Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko s ruským prezidentem Vladimirem Putinem na společném setkání v Minsku

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko s ruským prezidentem Vladimirem Putinem na společném setkání v Minsku | Zdroj: Reuters

Ruské ozbrojené síly podle monitorovací skupiny přesunují ze severní a centrální části Běloruska směrem na jih například tanky a nákladní auta nebo bojová vozidla pěchoty. Belaruski Hajun jich napočítal desítky. Není to ale dost k útočným akcím.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor s Richardem Stojarem z Centra bezpečnostních a vojenskostrategických studií Univerzity obrany v Brně pro 20 minut Radiožurnálu

Informace o přesunu vojsk přišla krátce poté, co americký Institut pro studium války ve své analýze napsal, že se Putinovi zřejmě nepodařilo přesvědčit Lukašenka, aby se do války na Ukrajině zapojil. Schůzka prezidentů se uskutečnila v pondělí.

Jak pro Radiožurnál uvedl Richard Stojar z Centra bezpečnostních a vojenskostrategických studií Univerzity obrany v Brně, není to poprvé, co se Putin snažil přesvědčit Bělorusko o zapojení do konfliktu. „Během těch deseti měsíců se o tom vážně spekulovalo už  dvakrát nebo třikrát,“ přibližuje.

„Zapojení běloruských sil do války na Ukrajině by se ale pro Rusko mohlo ukázat jako vysoce kontraproduktivní. Motivace běloruských vojáků zapojit se do něj je zcela minimální. Takové rozhodnutí by se mohlo stát významným zdrojem destabilizace pro Lukašenkův režim,“ vysvětluje Stojar.

Rusku by tak zapojení Běloruska mohlo podle něj přinést více komplikací než užitku.

Roztříštit síly

Skupina Belaruski Hajun nabízí dvě možná vysvětlení: buď Rusko začíná přesouvat techniku z výcvikových prostorů na severu a ve středu Běloruska do pohraničí, anebo ji převáží na další společné vojenské cvičení s běloruskými ozbrojenými silami.

Co se jednání mezi Putinem a Lukašenkem o možném zapojení do války týče, Stojar si myslí, že jde o formu nátlaku na Ukrajince.

„Otevření druhé severní fronty by donutilo ukrajinskou stranu roztříštit síly, které by pak nemohly být nasazeny na dosavadní linii. Možná ale jsou tyto diskuze i součástí psychologické hry, aby byla ukrajinská strana v nejistotě,“ tvrdí Stojar.

Podle něj jsou potom Ukrajinci nuceni mít na hranicích s Běloruskem v záloze síly, které by mohly nebezpečí čelit, efekt je potom stejný, soudí analytik.

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov v úterý uvedl, že Rusko by mohlo připravit útočné síly k zahájení nové ofenzivy na Ukrajinu a zároveň vyjádřil naději, že se k nim běloruské jednotky nepřidají.

Věra Štechrová, har, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme