Vlak přivezl do Běloruska další ruské vojáky i techniku. Moskva má v zemi už tisíce mužů

Do Běloruska dorazil další vlak s ruskými vojáky a technikou. V pátek o tom informovalo ministerstvo obrany v Minsku na svém profilu na facebooku. Jde o další posily pro společné vojenské uskupení, které Rusko a Bělorusko loni vytvořily.

Minsk Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruské jednotky v Bělorusku na satelitních snímcích

Ruské jednotky v Bělorusku na satelitních snímcích (ilustrační foto) | Foto: Courtesy of Satellite image ©2022 Maxar Technologies | Zdroj: Reuters

Vlak vezl například nákladní vojenská auta značek Kamaz a Ural; na některých bylo napsané písmeno Z symbolizující ruskou invazi na Ukrajinu. Rusové podle nezávislé běloruské monitorovací skupiny Belaruski Hajun dovezli do města Baranovičy také pět cisteren na pohonné hmoty, dvě protiletadlová děla, polní kuchyně a nádrže na vodu.

Do ruské armády rukují i domorodci ze Sibiře. ‚Je to i důsledek naší socioekonomické situace,‘ říkají

Číst článek

V Bělorusku jsou tisíce ruských vojáků, ke konci loňského prosince jich tam podle ukrajinských činitelů bylo něco přes 10 tisíc.

Bělorusko, nejbližší spojenec Moskvy, se do ruské války proti Ukrajině přímo nezapojilo, nicméně dalo Rusům k dispozici své území a letecké základny.

Z běloruského území vedla ruská vojska na počátku invaze loni koncem února ofenzivu ve směru na ukrajinské hlavní město Kyjev, v jehož blízkosti byli vysazeni také ruští výsadkáři. Na jaře se ale ruská vojska z okolí ukrajinské metropole stáhla. Bělorusko dál poskytuje Rusku své území na letecké údery proti Ukrajině.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme