Unijní ministři se na běloruských sankcích neshodli. Jednání zablokoval Kypr kvůli sporům s Tureckem

Ministři zahraničí zemí Evropské unie nedokázali schválit sankce proti režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Jednání zablokoval Kypr. Ministři zahraničí spor nechají vyřešit premiéry unijních zemí. Kypr je ochotný sankce proti Bělorusku schválit pouze spolu se sankcemi proti Turecku, a to za narušování kyperských vod ilegální těžbou.

Tento článek je více než rok starý.

Brusel (Aktualizováno: 18:52 21. 9. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josep Borell

Jednomyslnosti ohledně sankcí se podle šéfa unijní diplomacie Borella dosáhnout nepodařilo | Foto: Olivier Hoslet | Zdroj: ČTK/AP

„Bohužel dnes na tom shoda nebyla, ale věřím v to, že je to pouze odklad o několik dní,“ prohlásil po pondělní schůzce se svými kolegy ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD.

Kyperský ministr Nikos Christodulidis před jednáním řekl, že jeho země sankce podporuje, nechce však, aby unie měřila dvojím metrem a netrestala vedle porušování lidských práv v Bělorusku také narušování územní suverenity svých členských zemí.

Sankce EU proti Bělorusku se mají týkat 40 lidí. Na poslední chvíli je ale blokuje Kypr

Číst článek

Kypr podle diplomatů požaduje, aby EU rozšířila současný rámec sankcí za průzkumnou tureckou těžbu u kyperských břehů o několik jedinců a subjektů. Mezi unijními zeměmi na tom však s ohledem na citlivou otázku vztahů s partnerskou zemí v NATO není jednoznačný konsensus.

„Ačkoli je tu jasná vůle přijmout sankce, požadované jednomyslnosti se nám nepodařilo docílit,“ řekl novinářům po jednání šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Španělský politik uznal, že neschopnost shodnout se na potrestání lidí odpovědných za běloruské volební manipulace a násilné potlačování opozičních protestů nabourává důvěryhodnost EU.

Návrh sankcí proti představitelům režimu je už připravený. Na seznamu je čtyřicet jmen. Ministr Petříček podpořil úvahy, aby se mezi nimi objevil také přímo prezident Lukašenko. „Pokračuje zatýkání účastníků demonstrací, pokračování brutálního zacházení, tak jsem přesvědčen, že je to na pořadu dne,“ domnívá se. Podobně se vyjádřil také německý ministr zahraničí Heiko Maas.

Jednání v Bruselu se dopoledne zúčastnila také vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská. Bělorusko se dostalo do hluboké politické krize, prohlásila. Prezident Alexandr Lukašenko podle ní nestojí o dialog. Pouze s podporou evropských a dalších států může běloruská opozice uspět, dodala.

O sankcích proti Bělorusku budou premiéři zemí EU jednat ještě tento týden.

vid, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme