V běloruském trestaneckém zařízení zemřel další politický vězeň, nedostal se včas do nemocnice

V běloruském trestaneckém zařízení zemřel vězeň politického režimu Alexandra Lukašenka Vadzim Chrasko. Při pobytu za mřížemi se mu zhoršily zdravotní problémy a do nemocnice ho věznice nechala převézt, až když bylo pozdě, uvedla lidskoprávní organizace Vjasna, která sleduje osudy politických vězňů.

Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězení (ilustrační foto)

Chraskova smrt ilustruje kruté podmínky v běloruských věznicích, píše AP (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Ve vězení se Chrasko ocitl kvůli tomu, že finančně přispěl několika opozičním organizacím, které jsou v Bělorusku zakázány. Agentura AP napsala, že Chraskova smrt ilustruje kruté podmínky panující v běloruských věznicích.

Bělorusové vyřídí cestovní pasy už jen ve své zemi. Mnozí se ale bojí uvěznění

Číst článek

Padesátiletý Chrasko byl IT specialista, měl dvě nezletilé děti. V noci na osmého ledna se mu přitížilo a byl převezen do nemocnice, kde krátce poté zemřel. Příčinou smrti se podle záznamů stal zápal plic. Vězeňská správa informovala o jeho úmrtí s několikadenním zpožděním.

Chrasko je podle stanice Rádia Svobodná Evropa nejméně čtvrtým politickým vězněm, který zemřel v době výkonu trestu od začátku represí proti odpůrcům režimu spojených s rozsáhlými protivládními protesty v roce 2020.

V roce 2022 zemřel Vitold Ašurak, odsouzený na pět let za účast na protestech. V loňském roce pak zemřeli Mikalaj Klimovič, odsouzený za to, že reagoval smajlíkem na karikaturu Alexandra Lukašenka, a umělec Alex Puškin, který si odpykával trest mimo jiné za zneuctění státních symbolů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme