Bělorusko v reakci na sankce omezí počet amerických diplomatů. Zpřísní se i vydávání víz, oznámil Minsk

Bělorusko se v rámci odvetných opatření, přijatých v reakci na americké sankce proti běloruským petrochemickým firmám, rozhodlo snížit počet pracovníků na velvyslanectví Spojených států v Minsku, zpřísnit vydávání víz a zrušit rozhodnutí o působení americké Agentury pro mezinárodní rozvoj (USAID) v zemi. Uvedla to ve čtvrtek ruská státní agentura TASS s odvoláním na vyjádření mluvčího běloruského ministerstva zahraničí.

Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílý dům dříve vyzval prezidenta Alexandra Lukašenka, aby nechal propustit všechny politické vězně a zahájil dialog s opozicí. | Foto: Maxim Guchek | Zdroj: Reuters

„Dnes (ve čtvrtek, pozn. red.) byl na ministerstvo zahraničí předvolán americký chargé d'affaires a byla mu oznámena odvetná opatření. Patří k nim snížení diplomatického, administrativního a technického personálu americké diplomatické mise, zpřísnění vízových procedur a omezení práce dočasně působících amerických odborníků v Bělorusku. Rovněž jsme zrušili rozhodnutí ohledně působení americké Agentury pro mezinárodní rozvoj v Bělorusku,“ uvedl mluvčí.

Dříve přijaté sankce USA vstoupily ve čtvrtek v platnost, připomněla běloruská státní agentura Belta.

Evropské aerolinky narážejí na ruský nesouhlas při obletu Běloruska. Lukašenko jedná o spojích na Krym

Číst článek

„Jako svrchovaná země nemůžeme tento nikoliv přátelský výpad ponechat bez povšimnutí,“ řekl mluvčí běloruské diplomacie.

O tom, že USA obnoví sankce proti devíti firmám ve vlastnictví běloruského státu, informovala koncem května mluvčí Bílého domu Jen Psakiová. USA vyzvaly Bělorusko, aby umožnilo nezávislé prošetření nuceného přistání letounu společnosti Ryanair, při kterém byli zadrženi opoziční novinář Raman Pratasevič a jeho přítelkyně. Bílý dům také vyzval běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, aby nechal propustit všechny politické vězně a zahájil dialog s opozicí. Cílem je vyhlášení svobodných a spravedlivých prezidentských voleb v Bělorusku.

První americké sankce proti Bělorusku začaly platit v roce 2006.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme