Cichanouská doufá v brzký dialog s běloruskými úřady, chce, aby propustily politické vězně

Běloruská opoziční prezidentská kandidátka Svjatlana Cichanouská, která stojí v čele dosud největšího odporu proti běloruskému autoritářskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi, doufá v brzké zahájení dialogu s úřady. Podle agentury Reuters to uvedla v zveřejněném rozhovoru pro polský list Gazeta Wyborcza.

Varšava/Vilnius Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svjatlana Cichanouská

Svjatlana Cichanouská | Zdroj: Reuters

V Bělorusku propukly masové protesty po prezidentských volbách z 9. srpna. Podle ústřední volební komise v nich Lukašenko získal přes 80 procent hlasů při více než osmdesátiprocentní účasti voličů. Tomu však neodpovídá množství účastníků protestů v celé zemi proti prezidentovi a převažuje podezření, že výsledek voleb byl zfalšován.

Opozice vytvořila koordinační radu s cílem zprostředkovat pokojné předání moci v Bělorusku. Úřady proti členům tohoto orgánu zahájily trestní řízení na základě obvinění z pokusu uzurpovat moc.

Mají sankce proti Bělorusku smysl? Lukašenko bude skřípat zuby

Číst článek

„Cílem rady je vést dialog s nynějšími úřady. Doufám, že tento dialog se uskuteční brzy. Nicméně první podmínkou je propuštění politických vězňů,“ řekla Cichanouská polskému deníku.

Cichanouská, která podle přesvědčení opozice a části veřejnosti ve skutečnosti volby vyhrála, po propuknutí nepokojů kvůli tlaku ze strany úřadů odešla ze země do sousední Litvy.

Listu Gazeta Wyborcza nyní řekla, že v případě opakování voleb hlavy státu by znovu nekandidovala, předpokládá však, že by kandidoval její manžel Sjarhej, který je nyní v běloruském vězení. „Nicméně je ještě příliš brzy o tom hovořit. Hlavním cílem jsou nyní nové volby,“ konstatovala Cichanouská.

Původně chtěl ve volbách 9. srpna proti Lukašenkovi kandidovat právě Sjarhej Cichanouski, ale úřady to znemožnily, a tak se místo něj o hlasy voličů ucházela jeho manželka. Cichanouského pak policie zatkla, když sbíral podpisy na její podporu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme