Běloruská cenzura přitvrzuje, za sledování ‚nežádoucích‘ kanálů na Telegramu hrozí vězení

Bělorusko zavedlo trestní odpovědnost za pravidelné sledování zdrojů na sociální síti Telegram, které úřady označily za extremistické. Běloruský úřad pro boj s organizovaným zločinem uvedl, že lidé mohou být za takzvané odebírání nežádoucích telegramových kanálů stíháni jako účastníci extremistických uskupení a odsouzeni až k sedmi letům odnětí svobody.

Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko, ilustrační foto | Foto: Maxim Guchek | Zdroj: Reuters

Nálepku „extremistický“ si přitom v Bělorusku z velké části vysloužily zdroje kritizující režim Alexandra Lukašenka, uvedl informační server Meduza.

„Odběratelé extremistických kanálů na síti Telegram ponesou trestní odpovědnost jako účastníci extremistických uskupení,“ upozornil na této síti běloruský úřad pro boj s organizovaným zločinem (GUBOP). Odpovídající usnesení již v úterý přijala běloruská vláda.

Běloruské potácení kolem nové ústavy: Lukašenko lavíruje mezi touhou po moci a diktátem Moskvy

Číst článek

V Bělorusku bylo za extremistické prohlášeno přes 100 telegramových kanálů. Většina z nich je zaměřená na politická témata a kritiku současného běloruského vedení, podotkl server Meduza. Největší z nich, Nexta Live, odebírá přes 980 000 lidí.

„Je to naprosto strašný útok na svobodu slova v Bělorusku. Je to stejné, jako kdyby vám hrozilo vězení za to, že sledujete někoho na twitteru,“ okomentovala novou právní normu známá běloruská novinářka Hanna Ljubakovová.

Sociální síť Telegram sehrála v Bělorusku důležitou roli při organizaci loňských masových protestů po prezidentských volbách, které velká část běloruské veřejnosti považuje za zmanipulované. Telegram však jako způsob komunikace s veřejností s oblibou používají i běloruské úřady.

This is an absolutely terrible attack on freedom of expression in #Belarus. Now even SUBSCRIBERS of "extremist" @Telegram Messenger channels and chats can face criminal charges and spend up to 7 years in prison. This is like you can be jailed for simply following somebody on Twitter

12:01 – 13. 10. 2021

142 265

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme