Ukrajinská střela nedopadla do Běloruska náhodou, tvrdí Minsk. Podle Kyjeva jde o ‚úmyslnou provokaci‘

Je nepravděpodobné, že ukrajinská střela ve čtvrtek přeletěla do Běloruska náhodou, prohlásil v pátek podle agentury RIA Novosti šéf běloruské bezpečnostní rady Aljaksandr Valfovič. Běloruské síly podle dřívějšího tvrzení Minsku ve čtvrtek dopoledne sestřelily protiletadlovou raketu S-300 vyslanou z Ukrajiny. Trosky rakety údajně dopadly na pole u běloruské vesnice Harbacha, která leží asi 15 kilometrů od ukrajinských hranic.

Harbacha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odpálená raketa

Podle Minsku nepřeletěla ukrajinská střela do Běloruska náhodou | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Ukrajina se ve čtvrtek bránila dalším masivním ruským vzdušným útokům. Rakety S-300, původně určené k protivzdušné obraně, používá jak ukrajinská, tak ruská armáda. Rusové je používají k útokům na pozemní cíle.

Běloruské síly podle Minsku sestřelily raketu vyslanou z Ukrajiny, ta čelila rozsáhlému útoku

Číst článek

Ukrajinské ministerstvo obrany už ve čtvrtek vyslovilo podezření, že incident mohl být výsledkem úmyslné ruské provokace s cílem zatáhnout Bělorusko do války.

Šéf běloruské bezpečnostní rady v pátek naopak obvinil Ukrajinu, že se snaží přenést válku přes své hranice. „Kyjev se všemi způsoby snaží vyprovokovat regionální konflikt. Ukrajinské straně nestačí válka na jejím území,“ citovala ho agentura RIA Novosti, která bývá spojována s prokremelskou propagandou.

„Důvod přeletu rakety na naše území objasníme. Ale záruk, že k nám přeletěla náhodou, je velmi málo. Očividně se tu uskutečňuje něčí úmysl,“ prohlásil také běloruský představitel.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v pátek sdělil, že Rusko je čtvrtečním incidentem znepokojeno. „Je to událost, která vyvolává krajní znepokojení. Nejen naše, ale také našich běloruských partnerů,“ citovala ho agentura TASS.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme