Policie v Bělorusku pátrá po podezřelém ze sabotáže na ruském výzvědném letounu

Běloruská policie pátrá po muži, kterého podezírá z nedělní diverze na vojenském letišti Mačuliščy u Minsku. Podle běloruské opozice byl poškozen ruský vojenský letoun včasné výstrahy A-50. Policie muže oficiálně hledá kvůli podezření „ze spáchání zvláště závažného zločinu“, uvedl opoziční server Zerkalo. Ten také zveřejnil snímky, které policie rozdávala „s prosbou o bdělost“. Běloruské úřady dosud zprávy o útoku na ruský letoun nepotvrdily.

Minsk Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Berijev A-50

Berijev A-50 | Foto: Maxim Kuzovkov/TASS | Zdroj: Profimedia

Podezřelým má být 29letý Nikolaj Švecov narozený na Krymu. Když redaktorka serveru Zerkalo v roli „bdělé občanky“ zavolala na policejní velitelství v Homelu, potvrdili jí, že po dotyčném se opravdu pátrá. Policista se hned vyptával, zda podezřelého někde viděla. Odpověděla, že neviděla, ale bojí se vyjít na ulici, když tam může být takový zločinec.

„Nebojte se, na ulici můžete vyjít, můžete žít normální život. Ale jestli uvidíte někoho podobného, zavolejte,“ doporučil strážce zákona.

Силовики разыскивают подозреваемого в диверсии на военном аэродроме в Мачулищах.

Поговорили с главой Bypol Азаровым, милицией и читателем.

zeerkalo.website/news/life/3352…

16:39 – 27. 02. 2023

3 24

Aljaksandr Azarau, šéf opoziční organizace ByPol, která sdružuje bývalé představitele běloruských silových struktur, útok na ruský letoun již dříve připsal běloruským partyzánům.

Ale popřel, že by k nim Švec patřil. „Tuto osobu neznáme. Nevím, kdo to je,“ řekl Zerkalu. Odhadl, že běloruští policisté dostali za úkol vytipovat podezřelé, „ale bůhví, jak na něj přišli“. „Možná náhodou šel (Švec) po ulici a hned je z něj podezřelý,“ prohlásil.

‚Důležité letadlo‘

Letoun A-50 byl v Bělorusku jediný. Pokaždé, když toto letadlo vzlétlo, tak na Ukrajině vyhlašovali letecký poplach, protože stroj koordinuje raketové údery bombardérů. „Koriguje činnost veškerého letectva nepřítele. Je to velice důležité a drahé letadlo,“ vyjádřil se dříve šéf ByPolu. Agentura Reuters uvedla, že letadlo dokáže sledovat současně až 60 cílů.

I am proud of all Belarusians who continue to resist the Russian hybrid occupation of Belarus & fight for the freedom of Ukraine. Your brave actions show the world that Belarus stands against imperial aggression. Glory to our heroes!

19:50 – 26. 02. 2023

422 3562

Letadlo bylo podle běloruské opozice zasaženo v neděli ráno na vojenském letišti Mačuliščy u Minsku. Azarau uvedl, že poškození je natolik vážné, že stroj není provozuschopný. Akci na letišti podle něj provedli běloruští partyzáni z hnutí Peremoha (Vítězství) za použití dvou dronů. Útok týž den na twitteru přivítala běloruská opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská.

Ruský výzvědný letoun není provozuschopný. Útok plánovali běloruští partyzáni měsíce, říká šéf ByPolu

Číst článek

Také server BBC ve svém ruskojazyčném vydání napsal, že letadlo A-50 je vojenským cílem velkého významu a označil ho za „uši, oči a nervový systém“ leteckého uskupení. Soudě podle informací na sociálních sítích byly na letecké základně mimo jiné i stíhačky MiG-31 a nákladní letadla Il-76, které by však představovaly cíle menšího významu.

Pokud by se zásah letadla A-50 potvrdil, znamenalo by to, že útok byl dobře naplánovaný. Rusko má k dispozici dohromady devět sovětských letadel A-50 a čtyři stroje v modernizované verzi A-50U, dodal server. Jiné zdroje uvádějí tři původní A-50 a šest modernizovaných A-50U ve službách ruského letectva, tři stroje v exportní verzi zakoupila Indie.

Zásah ruského letadla A-50 na běloruském letišti potvrdilo ukrajinské letectvo, napsal s odkazem na vyjádření mluvčího letectva Jurije Ihnata ve státní televizi ukrajinský server Fokus. Kreml podle Reuters odmítl vyjádření šéfa ByPolu komentovat. Minsk se k poškození letadla na základně Mačuliščy podle polské stanice Belsat zatím nevyjádřil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme