Volební komise: V neděli podle předběžných výsledků vyhrál Lukašenko, hlas mu dalo 80 procent lidí

Nedělní prezidentské volby v Bělorusku vyhrál podle předběžných výsledků Alexandr Lukašenko. S odvoláním na místní volební komisi o tom v pondělí informovala agentura Reuters. Dosavadní hlava státu podle ní získala 80 procent hlasů.

Minsk (Aktualizováno: 8:57 10. 8. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Alexandr Lukašenko na tiskové konferenci během voleb v Bělorusku

Alexandr Lukašenko získal podle předběžných výsledků 80 procent hlasů | Zdroj: Reuters

Hlavní kandidátka opozice Svjatlana Cichanouská získala podle volební komise 9,9 procenta hlasů, odhady jí připisovaly 6,8 procenta. Sedmatřicetiletá učitelka se rozhodla kandidovat místo svého manžela, vězněného opozičního blogera Sjarheje Cichanouského. Už dříve navíc uvedla, že volby jsou podle ní zmanipulované a jejich výsledek nehodlá uznat. Odhady po hlasování připisovaly Cichanouské 6,8 procenta.

‚Jste součástí národa.‘ Kandidátka běloruské opozice Cichanouská vyzvala bezpečnostní síly k nenásilí

Číst článek

Už od neděle, kdy byly zveřejněny první odhady poukazující na Lukašenkovo vítězství, probíhají v ulicích Minsku protesty, kterých se účastní tisíce lidí. Pokračovat mají i v pondělí večer.

Podle agentury Reuters, odkazující na zástupce pravicové skupiny Spring 96, si střety demonstrantů s policií vyžádali desítky zraněných, nejméně jeden člověk pak zemřel po srážce s policejní dodávkou pro převoz vězňů. Úřady se však o obětech nezmiňují.

Policie proti demonstrantům použila slzný plyn, zábleskové granáty, gumové projektily a vodní děla. Podle organizace Vjasna policisté na demonstracích zadrželi nejméně 120 lidí.

Lukašenko vládne v zemi označované za poslední diktaturu v Evropě tvrdou rukou již 26 let. Voliči mu vyčítají nedodržování lidských i dalších práv, ekonomické problémy země i jeho zlehčující přístup k pandemii nemoci covid-19. On sám se prezentuje jako jediný garant zajištění stability v zemi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme