Lukašenko: Putin slíbil Bělorusku pomoc se zajištěním bezpečnosti země, pokud to bude potřeba

Ruský prezident Vladimir Putin slíbil Bělorusku pomoc se zajištěním bezpečnosti země, pokud o to Minsk požádá. Podle státní tiskové agentury Belta to v sobotu prohlásil běloruský prezident Alexander Lukašenko. Agentura později přidala do své zprávy dodatek „v případě vnější vojenské hrozby“. Lukašenko také uvedl, že ho znepokojují vojenská cvičení v sousedních zemích Polsku a Litvě, na něž pohlíží jako na zbrojení.

Tento článek je více než rok starý.

Minsk / Moskva (Aktualizováno: 21:16 15. 8. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko a jeho ruský protějšek Vladimir Putin při jednání v Biškeku (foto z června 2019)

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko a jeho ruský protějšek Vladimir Putin při jednání v Biškeku (foto z června 2019) | Foto: Sputnik / Alexei Druzhinin / Kremlin | Zdroj: Reuters

Lukašenko neupřesnil, jakou pomoc by Moskva Minsku konkrétně poskytla. Řekl však, že obě země mají dohodu o vojenské spolupráci v rámci smlouvy o Svazovém státu Ruska a Běloruska, kterou uzavřely před 20 lety.

„Toto jsou momenty, na něž se tato dohoda vztahuje,“ řekl Lukašenko při poradě na ministerstvu obrany.

Lukašenko se spojil s Putinem, aby probral situaci v Bělorusku. Země je podle něj cílem vnější agrese

Číst článek

Kreml po telefonátu Putina se svým běloruským protějškem uvedl, že oba muži vyjádřili naději, že se současnou krizi podaří rychle vyřešit. Nová vyjádření z Minsku ale nezatím nekomentoval.

Lukašenko také prohlásil, že ho znepokojují vojenská cvičení NATO v sousedním Polsku a Litvě, na něž pohlíží jako na zbrojení. Později ve státní televizi oznámil, že přesune leteckou útočnou brigádu na západní hranici země, kde Bělorusko sousední právě s těmito dvěma státy.

Záměr obrátit se na ruského prezidenta Lukašenko vysvětlil tím, že dění v Bělorusku se podle něho týká celého postsovětského prostoru a představuje nebezpečí přesahující hranice jedné země.

Vyjádřil také obavy před vnější agresí. Už v pátek řekl, že do Běloruska v souvislosti s demonstracemi přijeli lidé z Polska, Nizozemska a Ukrajiny, stejně jako podporovatelé ruského opozičního představitele Alexeje Navalného.

V Bělorusku pokračují již sedmým dnem velké protesty proti výsledku nedělních voleb. Podle volební komise je již pošesté v řadě se značným náskokem ovládl Lukašenko, přívrženci opozice však tvrdí, že vláda oficiální výsledky zmanipulovala.

Podle agentury AP se jedná o největší protivládní vzedmutí v Bělorusku od roku 1994, kdy se Lukašenko chopil moci.

ČTK, mia Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme